Milk – język programowania zaprojektowany z myślą o aplikacjach Big Data

Powstał język programowania, który nadaje się doskonale do pisania aplikacji obsługujących duże zbiory danych typu Big Data. Nosi nazwę Milk, a tworzone przez niego aplikacje zarządzają bardzo efektywnie rozproszonymi zbiorami danych i pamięcią, w której takie dane są przechowywane. Jego twórcą są informatycy pracujący w MIT (w laboratorium CSAIL; Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory).

Twórcy języka twierdzą, że stworzone przy jego pomocy aplikacje zarządzają danymi Big Data nawet cztery razy szybciej od standardowych aplikacji tego typu. Dużą rolę odgrywa tu umiejętne zarządzanie pamięcią, w której aplikacje Big Data przechowują dane. Dlatego twórcy języka Milk opracowali specjalne algorytmy, które są w stanie poradzić sobie z tym problemem.

Projektując język programowania Milk informatycy dobrze wiedzieli o tym, że w przypadku aplikacji Big Data wąskie gardła tworzą się zawsze podczas pobierania danych z pamięci systemowej komputera. Skoncentrowali się więc na tym problemie i zaprojektowali język Milk w taki sposób, aby proces ten przebiegał szybko i bez opóźnień. danych.

Zobacz również:

Dlatego Milk wspiera OpenMP (wieloplatformowy interfejs programowania aplikacji) oraz API obsługujące takie języki, jak C i Fortran. Dlatego deweloper ma ułatwione zadanie wtedy gdy pisze aplikacje z myślą o tym, że będą one korzystać z usług wielordzeniowych procesorów.

Więcej o języku programowania Milk można znaleźć w tym dokumencie, który jego twórcy zaprezentowali w zeszłym tygodniu na konferencji International Conference on Parallel Architectures and Compilation Techniques.


TOP 200