Milion pikseli w komórce

Koncern Sony zamierza rozpocząć produkcję matryc CCD o rozdzielczości 1 megapiksela, przeznaczonych do montażu w telefonach komórkowych. Oznacza to, że już wkrótce możemy spodziewać się pojawienia się na rynku telefonów komórkowych rejestrujących zdjęcia o całkiem przyzwoitej jakości.

Telefony komórkowe z wbudowanym aparatem fotograficznym pojawiły się już stosunkowo dawno - tyle, że urządzenia te z reguły wyposażone były w matryce o rozdzielczości ok. 0,3 megapiksela. To pozwalało na rejestrowanie zdjęć, które nadawały się co najwyżej do przeglądania na niewielkim wyświetlaczu telefonu. Teraz to może się zmienić - 1-megapikselowa potrafi zapisać zdjęcie w rozdzielczości 1152 x 864 (podczas gdy stosowane obecnie "telefoniczne" matryce - 640 x 480).

Sony zamierza rozpocząć produkcję matryc o trzykrotnie wyższej rozdzielczości już na wiosnę - przedstawiciele Sony zapowiadają, że ich produkcja sięgnie 100 tys. egzemplarzy miesięcznie. Nie wiadomo na razie, kiedy wyposażone w nowe matryce trafią na rynek.


TOP 200