Miliardy na badania i rozwój

Być może zainteresowanie pieniędzmi na R&D wzrośnie u przedsiębiorców, gdy PARP ponowi konkurs dla nich w ramach programu "Bon na innowacje". W ubiegłym roku można było dzięki niemu realizować usługi dotyczące wdrożenia lub rozwoju produktu lub technologii, świadczone przez jednostkę naukową, mające na celu opracowanie nowych lub udoskonalenie istniejących technologii czy wyrobów danego przedsiębiorstwa. "Niezbędny jest wzrost działań promocyjnych, jak również optymalizacja kryteriów naborów wniosków" - mówi Grażyna Henclewska.

W ślad za tym musi iść właściwa polityka regionalna. Od 2014 r., w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, cała polityka rozwoju skupi się w regionach. To władze samorządowe będą wyłącznie decydowały, czy lepiej budować nowe drogi, czy też wspierać powstanie laboratoriów produkujących leki. Już dzisiaj muszą mieć zatem przynajmniej przybliżoną koncepcję dochodzenia do strategii innowacyjności. Wzorem dla nich może stać się Małopolska. Trwa tam właśnie projekt Krakowskiego Parku Technologicznego "Perspektywa technologiczna Kraków - Małopolska 2020". Ma on za cel wybrać 10 technologii przyszłości, w które warto zainwestować publiczne i prywatne pieniądze. Chodzi o określenie optymalnego scenariusza rozwoju regionu w duchu współpracy między nauką, samorządem a przedsiębiorcami.

Tak się złożyło, że wśród 20 technologii przyszłości, które są obecnie przedmiotem analiz w Małopolsce, dominują: projektowanie leków, biotechnologia, telemedycyna, bezpieczeństwo i komfort życia, informacja i wizualizacja - niewątpliwie zaliczane we wspomnianym raporcie do najbardziej innowacyjnych. Jeśli Małopolska wybierze te 10 technologii, i będzie konsekwentna, ma szansę dołączyć do grona najbardziej innowacyjnych regionów Europy. Kiedy wezmą z niej przykład inne regiony kraju?

Zapraszamy do udziału w konferencji Computerworld "Państwo w mikro- i makroskali. Złoty trójkąt: gospodarka - nauka - samorząd", Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie, 25-26 lutego 2010 r.,http://panstwo2010.computerworld.pl .

Węzły wiedzy i innowacji w Polsce

W połowie grudnia ub. r. zarząd Europejskiego Instytutu Technologicznego ogłosił wyniki konkursu w ramach Wspólnoty Wiedzy i Innowacji na utworzenie pierwszych Węzłów Wiedzy i Innowacji. Ta decyzja przyniosła polskiej nauce ogromny sukces, zarówno w wymiarze finansowym, jak i prestiżowym. W obszarze "Sustainable Energy" zwyciężył polski węzeł - CC PolandPlus - koordynowany przez Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie. Całe konsorcjum ma charakter międzynarodowy i składa się z 6 tzw. węzłów koordynujących. Obszarem przynależnym do polskiego konsorcjum będą głównie tzw. czyste technologie węglowe. Uczelnie uczestniczące w wieloletnich pracach konsorcjum zyskują możliwość transferu technologii do biznesu na ogromną skalę. Mówi się o środkach rzędu 1 mld euro w skali 7 lat! O ile krakowski węzeł zajmie się pracami badawczymi, o tyle drugi polski węzeł we Wrocławiu zajmie się wdrożeniami. Te dwa ośrodki będą odtąd kształtować obraz polskiej innowacyjności.


TOP 200