Miliard w rozumie i... w klientach

IBM kupił dział baz danych Informix Software. Za akcje rywala IBM zapłaci 1 mld USD w gotówce.

IBM kupił dział baz danych Informix Software. Za akcje rywala IBM zapłaci 1 mld USD w gotówce.

W ramach porozumienia zawartego w połowie ubiegłego tygodnia IBM przejmie wszystkie produkty bazodanowe Informixa, ponad 2 tys. doświadczonych programistów oraz - co wydaje się głównym powodem transakcji - ponad 100 tys. klientów. Tym samym udział IBM w rynku baz danych na platformach Unix wzrośnie z 10 do 22%, a liczba klientów przekroczy 500 tys.

Po sfinalizowaniu transakcji Informix Corporation zostanie przemianowana na Ascential Software, a większość uzyskanych środków przeznaczy na rozwój pozostałych produktów - aplikacji analitycznych i systemów zarządzania wiedzą. Produkty te będą wspólnie rozwijane i oferowane za pośrednictwem międzynarodowej sieci sprzedaży IBM.

Między wierszami

W oficjalnych komunikatach podkreśla się, że IBM przejmuje Informix Software ze względu na potencjał technologiczny i doceniane przez użytkowników produkty bazodanowe. Trudno jednak uwierzyć, aby IBM zapłacił 1 mld USD za niewiele różniący się od DB2 relacyjny system baz danych. Mogłoby co najwyżej chodzić o specjalizowane narzędzia i aplikacje towarzyszące bazom. Przykładem mogą być tzw. komponenty DataBlades, pozwalające budować rozwiązania specjalistyczne, np. bazy map cyfrowych czy bazy multimedialne i technologie archiwizacji danych.

Wszystko wskazuje jednak na to, że najważniejszym motywem zakupu była chęć zwiększenia udziału w rynku i zajęcie lepszej pozycji w konkurencji z największym rywalem na rynku baz danych - Oracle. Według danych Dataquest za 1999 r., obie firmy miały zbliżony udział w rynku baz danych ogółem - na Oracle przypadało 31%, IBM natomiast 30%. Inaczej przedstawia się rynek baz danych dla ważnej dla IBM platformy Unix - gdzie Oracle posiada 60-proc. udział.

IBM liczy także, że rozpocznie współpracę z większością partnerów Informixa i powstrzyma ich od nawiązania współpracy z Oracle'em. "Cóż mogę powiedzieć? Mamy miliard dolarów w gotówce. Mogliśmy ich kupić, ale nie byliśmy zainteresowani" - skomentował transakcję Larry Ellison, prezes Oracle.

Kierunek: migracja

IBM deklaruje, że nie zaprzestanie rozwoju baz Informixa i nie zmniejszy nakładów na wsparcie techniczne. Janet Perna, szefowa działu IBM Data Management Solutions, powiedziała, że klienci nie będą zmuszani do migracji. Trudno jednak sobie wyobrazić, aby IBM w nieskończoność wspierał kilka wersji produktów bazodanowych Informixa.

Większość analityków komentujących transakcję twierdzi, że nie należy oczekiwać pojawienia się nowych wersji oprogramowania, a jedynie poprawek i uaktualnień. W tym kontekście znamienne są także wypowiedzi przedstawicieli IBM, iż nowym klientom będzie proponowana przede wszystkim baza DB2. Wyjątkiem ma być baza Dynamic Server - do końca 2003 r. na rynek trafi jeszcze kilka zaplanowanych wcześniej nowych wersji. Analitycy przewidują, że w ciągu 18-24 miesięcy IBM zaproponuje klientom Informixa migrację na platformę DB2.


TOP 200