Miliard dla CHS

Przychodu rzędu miliarda USD spodziewa się środkowoeuropejski CHS. Polska grupa koncernu dystrybucyjnego ma sprzedać w tym roku towary za 550 mln USD.

Przychodu rzędu miliarda USD spodziewa się środkowoeuropejski CHS. Polska grupa koncernu dystrybucyjnego ma sprzedać w tym roku towary za 550 mln USD.

Od 510 do 550 mln USD ma w tym roku wynieść przychód polskich firm należących do światowego koncernu dystrybucyjnego CHS Electronics - ABC Data, MSP/TH'system i Karma International. Zdaniem Krzysztofa Musiała, nowego szefa krajowego CHS w Polsce, grupa polskich firm koncernu stanie się tym samym największym polskim dystrybutorem.

Na wyniki finansowe ma wpłynąć przede wszystkim ścisła integracja trzech spółek koncernu, a przede wszystkim "pakt o nieagresji" między MSP a ABC Data, które sprzedają produkty tych samych producentów - Compaq, Hewlett-Packard i Microsoft. Jak wyjaśnił Krzysztof Musiał, konkurencję między członkami grupy ma zniwelować ustalanie cen minimalnych, poniżej których ABC Data, MSP i Karma nie mogą sprzedawać tego samego produktu. Nieoficjalnie mówi się jednak, że ścisła integracja trzech firm jest wstępem do połączenia co najmniej ABC Data i MSP w jedną spółkę. Jeszcze przed przejęciem czeskiego dystrybutora TH'system, właściciela MSP, przez CHS, powszechny był pogląd wśród dystrybutorów, że MSP stanie się wcześniej czy później częścią ABC Data. Atutem MSP - zdaniem Jacka Kotura, prezesa warszawskiej firmy - jest największy udział w sprzedaży oprogramowania Microsoftu i fakt, że ponad 40% zamówień pochodzi z internetowego systemu sprzedaży.

Kolejnym etapem w kierunku integracji ma być wdrożenie od początku przyszłego roku wspólnego systemu zarządzania klasy MRP II. Jacek Kotur, prezes MSP, stwierdził, że może to być czeski system wspomagający obecnie pracę centrali TH'system. "Jeśli zmodernizowana wersja tego oprogramowania ukaże się szybko, to przystąpimy do jej wdrożenia. Jeśli nie, zdecydujemy się na pakiet oprogramowanie JBA" - stwierdził Krzysztof Musiał.

W 550 mln USD, którymi ABC Data ma obracać w tym roku, nie wliczono przychodu co najmniej jednego dystrybutora, który zostanie - zdaniem przedstawicieli firmy - przejęty przez koncern CHS w Polsce. Najbardziej prawdopodobną kandydaturą na nowego członka grupy jest krakowski System 3000, z którym według nie potwierdzonych informacji rozmowy prowadzi Metrologie, spółka przejęta przez CHS w ub.r. Jacek Kubrak, prezes firmy będącej własnością Elektrimu, nie potwierdził informacji o prowadzonych negocjacjach z Metrologie. "Rozmawiamy natomiast z trzema inwestorami strategicznymi i trzema finansowymi" - stwierdził Jacek Kubrak.

Metrologie wcześniej interesowała się warszawskim dystrybutorem American Computers and Games, a rozmowy były na tyle zaawansowane, że w sprawie kupna ACAG francuska firma dystrybucyjna również wystosowała list intencyjny. Ubiegłoroczny przychód System 3000 wyniósł prawie 116 mln zł. Gdyby CHS zdecydował się przejąć krakowskiego dystrybutora, obroty grupy w Polsce mogłyby przekroczyć 600 mln USD.

CHS na zakupach

Warty 4,75 mld USD koncern CHS kupił w maju br. trzech europejskich konkurentów, których łączny przychód wyniósł w ub.r. 400 mln USD. Raphael Informatika Group z Włoch, Micro Computer Dos z Niemiec i Micro Computer Dos z Holandii współpracują z 18,5 tys. firmami dealerskimi. Co prawda nie ujawniono sumy zakupu, ale wiadomo już, że włoską i niemiecką spółkę CHS przejmie w całości, a w Holandii kupi kontrolną liczbę udziałów.

Cena może być minimalna

Z Krzysztofem Musiałem, szefem grupy CHS w Polsce, rozmawia Olo Sawa.

Elementem przeciwdziałania wewnętrznej konkurencji między ABC Data a MSP, które sprzedają w kilku wypadkach te same produkty, ma być cena minimalna...

...jednym z elementów będzie ustalanie ceny minimalnej na poszczególne produkty. Innym - cotygodniowe spotkania menedżerów obu spółek. Jeszcze innym koordynacje akcji promocyjnych i marketingu.

Ale handlowcy ABC Data i MSP rozliczani są od obrotu i nikt chyba nie zmusi ich, aby respektowali jakieś ustalone ceny minimalne.

Rozliczani jesteśmy przede wszystkim od zysku. Dla koncernu, który jest przecież spółką giełdową, obserwowaną nieustannie przez inwestorów, liczy się to, ile zarobiliśmy, a nie czym obracaliśmy w ciągu roku. Ponadto musimy zarabiać zawsze więcej niż zarobiliśmy poprzednio.

Część tych środków jest przeznaczana na inwestycje, m.in. na przejmowanie innych dystrybutorów. Ostatnio takie rozmowy CHS prowadził z System 3000.

Owszem, firma Metrologie, będąca własnością CHS, interesowała się spółką System 3000. Doszło nawet do wymiany listów intencyjnych. Nie jestem jednak w stanie powiedzieć, na jakim etapie są te rozmowy. Dziwne byłoby jednak, gdyby CHS się z nich wycofał. Naszym następnym celem jest bowiem prowadzenie działalności dystrybucyjnej z udziałem wartości dodanej (Value Added Distribution). Czy CHS w Polsce zacznie sam taką działalność prowadzić, czy przejmie firmę, która to robi - trudno powiedzieć.


TOP 200