Miliard USD zaległego podatku

Amerykańska Izba Skarbowa wezwała koncern Symantec do uiszczenia zaległych opłat podatkowych na łączną kwotę 1 mld USD. Niezapłacone należności mają związek z ubiegłorocznym przejęciem przez Symantec spółki Veritas.

Federalny Urząd Skarbowy USA (US Internal Revenue Service) twierdzi, że zarówno Symantec, jak i Veritas zaniżały rzeczywistą wartość technologii licencjonowanych ich irlandzkim oddziałom (reprezentującym spółki na obszarze Europy). Zaległości wyceniono łącznie na 1 mld USD - 900 mln USD to szacunki pokrywające zwroty podatkowe Veritasu za lata 2000 i 2001 oraz dodatkowo 100 mln USD za błędy w rocznych sprawozdaniach finansowych Symanteca (za lata 2003 i 2004).

Przedstawiciele Symanteca zapowiedzieli odwołanie się od decyzji IRS. Reakcja rynku na oskarżenia amerykańskiego Urzędu Skarbowego była jednak natychmiastowa. Akcje koncernu spadły o 5 proc. z chwilą ogłoszenia wiadomości. Od lipca 2005 r. (przejęcie Veritasu za 10,25 mld USD) papiery wartościowe Symanteca spadły o niemal 30 proc.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200