Migracja dobrze policzona

Rozwój firmy wymaga zwiększania lub optymalizacji mocy obliczeniowej infrastruktury serwerowej. Jakimi narzędziami posługują się CIO, aby utrzymać koszty pod kontrolą?

Przy wyborze nowej platformy posłużyliśmy się powszechnie stosowaną kalkulacją TCO. W naszym przypadku TCO było jednak pochodną innych czynników, takich jak elastyczność, dostępność, w tym ryzyka przestojów i bezpieczeństwa, wydajność i skalowalność rozwiązania, co w dłuższej perspektywie pozwoli osiągnąć jeszcze większe korzyści ekonomiczne.

Wojciech Knapik, prezes zarządu Impel IT

Dyrektorzy informatyki przystępując do projektów migracji, mogą skorzystać z udostępnianych przez producentów sprzętu komputerowego kalkulatorów różnego typu parametrów, jak TCO (Total Cost of Ownership) czy ROI (Return On Investment). Jak mówią dostawcy, firmy, z którymi siadają oni do rozmów o projektach infrastrukturalnych często są dobrze do nich przygotowane. Należy jednak pamiętać, że wspomniane kalkulatory nie są ostateczną wyrocznią i warto zweryfikować otrzymane wyniki. "Często zdarza się, że wykonujemy własne analizy w oparciu o wejściowe dane, dostarczone przez zamawiającego" - mówi Maciej Tomkiewicz z Fujitsu Technology Solutions. Wyniki z wszelakich kalkulatorów są tym dokładniejsze, im bardziej szczegółowe i rzetelne dane zostaną do nich wprowadzone. Dlatego warto o to zadbać.

Policzyć wirtualne

Impel IT jesienią 2009 r. rozpoczął migrację kilkudziesięciu wolnostojących serwerów na platformę blade z wykorzystaniem oprogramowania do wirtualizacji. Projekt obejmował różne platformy systemowe (Windows, Linux, Novell ), przy jednoczesnej optymalizacji zasobów wykorzystywanych przez te systemy. Przy wyborze nowej platformy Impel IT posłużył się standardową i powszechnie stosowaną kalkulacją TCO. "W naszym przypadku TCO było jednak pochodną innych czynników, takich jak elastyczność, dostępność, w tym ryzyka przestojów i bezpieczeństwa, wydajność i skalowalność rozwiązania, co w dłuższej perspektywie pozwoli osiągnąć jeszcze większe korzyści ekonomiczne niż wynikało z pierwotnej analizy" - mówi Wojciech Knapik, prezes zarządu Impel IT, która świadczy usługi informatyczne na rzecz Grupy Impel.

Przed podjęciem decyzji o przejściu na platformę wirtualną, pracownicy pionów ekonomicznych i operacyjnych spółki przeprowadzili analizę TCO w różnych perspektywach czasowych przy porównaniu zwykłych platform rack z platformą wirtualizacyjną. "Nie jest łatwo uniwersalnie porównać TCO różnych platform ze względu na wiele zmiennych, mających wpływ na efektywność ekonomiczną, dlatego każdy taki projekt należy rozpatrywać indywidualnie" - podkreśla Wojciech Knapik. Z analiz Impel IT wynikało, że przy małej skali wdrożenia (do 15 serwerów) zastosowanie technologii wirtualizacyjnych nie przynosi oczekiwanych efektów ekonomicznych, jednak przy prowadzonym zakresie wdrożenia w Impel IT uzasadnione było jej zastosowanie. "Istotnym elementem podczas postępowania przetargowego było chętnie udzielane przez dostawców wsparcie techniczne. Braliśmy pod uwagę wszystkich producentów, którzy mają podobne technologie, dlatego wiele istotnych kwestii technicznych wymagało doprecyzowania" - podsumowuje Wojciech Knapik.

Mówić językiem biznesu

Multimedia Polska każdy projekt dotyczący serwerowej infrastruktury rozpoczyna się od skrupulatnych obliczeń przeprowadzanych w całości przez pion techniczny, który bazuje na uzgodnionych z biznesem wskaźnikach KPI. Wyniki obliczeń i rekomendacje techniczne zatwierdzane są przez specjalne ciało pracujące na styku IT i biznesu o nazwie Komitet Portfolio Projektów Informatycznych. Stosowane są zarówno metody autorskie, dopasowane do specyfiki rozbudowywanych platform, jak i wymagane od dostawców kalkulatory.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200