Migracja do chmury ciągle wyzwaniem dla firm

Przejście do chmury? Tak. Jak to zrobić? Tutaj zaczynają się problemy. Właśnie tak wygląda sytuacja wielu firm na świecie.

Migracja do chmury trudniejsza niż się wydaje / Fot. Pexels.com

Migracja do chmury trudniejsza niż się wydaje / Fot. Pexels.com

Migracja do chmury jest priorytetem dla firm od lat, ale nawet w przypadku organizacji, które przeniosły znaczną część swoich danych, te same stare problemy nadal występują. Tak wynika z nowego raportu firmy Next Pathway, zajmującej się zautomatyzowaną migracją do chmury.

Badanie obejmowało ok. 1000 menedżerów i specjalistów IT. Okazało się, że ponad połowa firm (54,1%) nadal martwi się przeniesieniem wszystkich swoich obciążeń do chmury, bez wcześniejszej decyzji, czy któreś z nich powinny zostać wycofane.

Zobacz również:

  • Chmura prywatna – opcja warta rozważenia
  • Jak bez problemów przejść do chmury?

Prawie jedna trzecia (24,9%) wciąż rozważa swoje opcje, nie mając pewności, którą platformę chmurową wybrać, podczas gdy prawie połowa (47,7%) chciałaby wykorzystać większą automatyzację, aby przyspieszyć cały proces.

Zobacz: DuckDuckGo

Wielu firmom brakuje też niezbędnych umiejętności wewnętrznych, aby prawidłowo zaplanować i przeprowadzić migrację do chmury. Jedna trzecia wymaga też większej automatyzacji, aby przyspieszyć proces migracji z lokalizacji lokalnej do chmury.

Next Pathway mówi, że te same problemy zostały przytoczone w poprzednim raporcie, który został opublikowany na początku tego roku. "To dodatkowo podkreśla, że chociaż migracja do chmury stała się niezbędna dla firm, główne problemy nadal muszą zostać rozwiązane" - twierdzi firma.

"Chmura jest postrzegana jako strategiczny imperatyw zachowania konkurencyjności i jako czynnik umożliwiający spersonalizowane doświadczenia z klientami" – skomentował Chetan Mathur, dyrektor generalny Next Pathway. "Pandemia zarówno przyspieszyła przejście do chmury, jak i podkreśliła tę pilną potrzebę".

Migracja do chmury priorytetem

Warto zauważyć, że ilość nieustrukturyzowanych danych gromadzonych przez przedsiębiorstwa szybko rośnie, zmuszając do ulepszania strategii zarządzania danymi i wchodzenia głębiej w chmurę.

Jest to zgodne z raportem firmy Komprise, zajmującej się zarządzaniem danymi. Tutaj z kolei przytaczamy wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 320 specjalistów IT i zajmujących się pamięcią masową. Wynika z niej, że ponad połowa (56%) stawia obecnie na przenoszenie większej ilości nieustrukturyzowanych danych do chmury.

Sprawdź: Przeglądarka Vivaldi

Ma to sens, biorąc pod uwagę, że prawie dwie trzecie (63%) zarządza już ponad 1 PB danych i przeznacza prawie jedną trzecią (30%) swoich budżetów IT na pamięć masową i tworzenie kopii zapasowych. Co więcej, firmy spodziewają się, że koszty przechowywania i tworzenia kopii zapasowych wzrosną w tym roku.

Raport dodaje, że kupowanie większej ilości pamięci masowej nie jest realną strategią, ponieważ liczby szybko się sumują i mogą przekroczyć budżet. Zamiast tego firmy muszą mądrze podchodzić do swojej strategii zarządzania danymi.

Podejście hybrydowe wyłania się jako solidne rozwiązanie - twierdzi Komprise. Połowa firm przechowuje dane w połączeniu zarówno rozwiązań lokalnych, jak i opartych na chmurze i spodziewa się, że w ciągu najbliższych 24 miesięcy ponad połowę swoich budżetów IT wyda na przechowywanie danych w chmurze.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200