Migracja do chmury ciągle wyzwaniem dla firm
-
- 31.08.2021, godz. 06:06
Przejście do chmury? Tak. Jak to zrobić? Tutaj zaczynają się problemy. Właśnie tak wygląda sytuacja wielu firm na świecie.

Migracja do chmury trudniejsza niż się wydaje / Fot. Pexels.com
Migracja do chmury jest priorytetem dla firm od lat, ale nawet w przypadku organizacji, które przeniosły znaczną część swoich danych, te same stare problemy nadal występują. Tak wynika z nowego raportu firmy Next Pathway, zajmującej się zautomatyzowaną migracją do chmury.
Badanie obejmowało ok. 1000 menedżerów i specjalistów IT. Okazało się, że ponad połowa firm (54,1%) nadal martwi się przeniesieniem wszystkich swoich obciążeń do chmury, bez wcześniejszej decyzji, czy któreś z nich powinny zostać wycofane.
Zobacz również:
Prawie jedna trzecia (24,9%) wciąż rozważa swoje opcje, nie mając pewności, którą platformę chmurową wybrać, podczas gdy prawie połowa (47,7%) chciałaby wykorzystać większą automatyzację, aby przyspieszyć cały proces.
Zobacz: DuckDuckGo
Wielu firmom brakuje też niezbędnych umiejętności wewnętrznych, aby prawidłowo zaplanować i przeprowadzić migrację do chmury. Jedna trzecia wymaga też większej automatyzacji, aby przyspieszyć proces migracji z lokalizacji lokalnej do chmury.
Next Pathway mówi, że te same problemy zostały przytoczone w poprzednim raporcie, który został opublikowany na początku tego roku. "To dodatkowo podkreśla, że chociaż migracja do chmury stała się niezbędna dla firm, główne problemy nadal muszą zostać rozwiązane" - twierdzi firma.
"Chmura jest postrzegana jako strategiczny imperatyw zachowania konkurencyjności i jako czynnik umożliwiający spersonalizowane doświadczenia z klientami" – skomentował Chetan Mathur, dyrektor generalny Next Pathway. "Pandemia zarówno przyspieszyła przejście do chmury, jak i podkreśliła tę pilną potrzebę".
Migracja do chmury priorytetem
Warto zauważyć, że ilość nieustrukturyzowanych danych gromadzonych przez przedsiębiorstwa szybko rośnie, zmuszając do ulepszania strategii zarządzania danymi i wchodzenia głębiej w chmurę.
Jest to zgodne z raportem firmy Komprise, zajmującej się zarządzaniem danymi. Tutaj z kolei przytaczamy wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 320 specjalistów IT i zajmujących się pamięcią masową. Wynika z niej, że ponad połowa (56%) stawia obecnie na przenoszenie większej ilości nieustrukturyzowanych danych do chmury.
Sprawdź: Przeglądarka Vivaldi
Ma to sens, biorąc pod uwagę, że prawie dwie trzecie (63%) zarządza już ponad 1 PB danych i przeznacza prawie jedną trzecią (30%) swoich budżetów IT na pamięć masową i tworzenie kopii zapasowych. Co więcej, firmy spodziewają się, że koszty przechowywania i tworzenia kopii zapasowych wzrosną w tym roku.
Raport dodaje, że kupowanie większej ilości pamięci masowej nie jest realną strategią, ponieważ liczby szybko się sumują i mogą przekroczyć budżet. Zamiast tego firmy muszą mądrze podchodzić do swojej strategii zarządzania danymi.
Podejście hybrydowe wyłania się jako solidne rozwiązanie - twierdzi Komprise. Połowa firm przechowuje dane w połączeniu zarówno rozwiązań lokalnych, jak i opartych na chmurze i spodziewa się, że w ciągu najbliższych 24 miesięcy ponad połowę swoich budżetów IT wyda na przechowywanie danych w chmurze.