Migawki z Softargu

Altkom Matrix

Altkom Matrix po raz pierwszy zaprezentował program Kadry i Płace - nowy moduł rozszerzający możliwości systemu zarządzania Symfonia, przeznaczonego dla małych i średnich firm. Ma on się pojawić na rynku w listopadzie br.

Apple

przedsiębiorstwach wydobywczych. Nie wiadomo np. czy 31 grudnia będzie gotowy koncern Gazprom, zapewniający 36% światowego wydobycia gazu.

Jednym z największych problemów rosyjskich przygotowań jest traktowanie problemu roku 2000 wyłącznie od strony sprzętowej. Jak twierdzą obserwatorzy, Rosjanie zdają się nie widzieć potrzeby naprawy bądź wymiany niezgodnego oprogramowania.

Optymizmem powiało tylko przez chwilę, gdy rosyjski parlament zobowiązał firmy i agencje państwowe do dzielenia się informacjami o problemie milenium z przedsiębiorstwami i klientami, którym wiedza ta jest niezbędna. Niedawno jednak rząd rosyjski ostrzegł, że tylko trzecia część najważniejszych systemów komputerowych kraju gotowa jest do nadejścia roku 2000.

Okno na samochód

USA - Microsoft i Ford Motor poinformowały, że zamierzają wspólnie sprzedawać samochody przez motoryzacyjny portal producenta Windows - Carpoint. Klienci będą mogli zamawiać samochody Forda, precyzując szczegóły dotyczące ich wyposażenia. Będą też mogli natychmiast uzyskać informacje, kiedy dany model będzie dostępny u lokalnego dilera. Steve Ballmer, prezes Microsof-tu, stwierdził, że przewiduje zawarcie podobnych umów z innymi producentami samochodów.

Hotelowa integracja

USA - Integracja systemów informatycznych sieci hoteli Hilton i Promus, które niedawno poinformowały o połączeniu, ma być - zdaniem obserwatorów - łatwiejsza niż w innych tego typu przypadkach. Choć obie firmy stworzyły aplikacje dostosowane do własnych wymagań, są to tylko nakładki działające na tym samym centralnym systemie rezerwacji RezSolutions amerykańskiej firmy Anasazi.

Przed działami informatyki stoi jednak trudne zadanie konsolidacji centrów danych i funkcji transakcyjnych. Problemem pozostaje również połączenie systemów ERP wykorzystywanych przez działy finansowe i personalne. W Hiltonie jest to oprogramowanie PeopleSoft, w Promus pracują aplikacje firmy Infinium Soft-ware. Po zakończeniu integracji przewidywana jest znaczna redukcja zatrudnienia w połączonym dziale informatyki.

Samoobsługa w McDonald's

USA - W niektórych restauracjach sieci McDonald's w USA testowane są elektroniczne kioski do przyjmowania zamówień. Po serii niepowodzeń z systemami tekstowymi prowadzonymi przez wiele amerykańskich firm, McDonald's zdecydował się wypróbować system obrazkowy.

Kiosk wyposażony w ekran dotykowy oparty jest na systemie operacyjnym Windows, ale najważniejszą nowością jest system transakcyjny, który umożliwia dokonywanie zapłaty przez komputer. Eksperyment trwa i trudno na razie określić, czy zakończy się sukcesem - czy wykorzystanie kiosków okaże się opłacalne i czy zaakceptują je klienci


TOP 200