Miejskie rachunki

Kolejnym miastem w lidze użytkowników lokalnych rozwiązań jest Częstochowa, gdzie Urząd Miasta korzysta z produktów dostarczanych przez MiCOMP Systemy Komputerowe. I tu o współpracy zadecydowała przede wszystkim elastyczność dostawcy. Kajetan Wojsyk, informatyk miejski w Urzędzie Miasta Częstochowy podkreśla przede wszystkim zalety związane z ograniczeniem obiegu dokumentów papierowych oraz łatwością zastosowania systemu także w jednostkach podległych urzędowi miasta.

Razem z dużymi

Stosunkowo rzadziej informatyzacja samorządowych finansów stanowiła wyzwanie dla największych korporacji informatycznych działających na naszym rynku. Jak bowiem zauważa Dariusz Jędryczek, dyrektor Wydziału Informatyki w Urzędzie Miejskim Wrocławia, zastosowanie systemów dostarczonych przez światowych gigantów informatyki i tak wymaga dopełnienia w postaci rozwiązań przygotowanych przez mniejszych producentów. W stolicy Dolnego Śląska zdecydowano się kilka lat temu zlecić Winuelowi wdrożenie systemu SAP, jednak jest on uzupełniony przez dodatkowe oprogramowanie firm Krakfin oraz Tryfid, odpowiedzialne odpowiednio za przygotowanie budżetu oraz obsługę podatku od środków transportu.

Dariusz Jędryczek uważa, że właśnie połączenie rozwiązań globalnych i lokalnych jest, z punktu widzenia zarządzania finansami miasta, najkorzystniejsze. "Argumenty przemawiające za wybraniem systemu SAP, to jego

powszechne zastosowanie na całym świecie, stały dostęp do aktualizacji i bazy wiedzy oraz możliwość współpracy z różnymi firmami wdrożeniowymi i serwisowymi. Z kolei oprogramowanie firmy Krakfin zostało wybrane ze względu na specyfikę problemu budżetowania zadaniowego i doświadczenie firmy we wdrażaniu tego typu rozwiązań w innych jednostkach samorządu terytorialnego" - wyjaśnia Dariusz Jędryczek.

Do nielicznych dużych firm, które chcą konkurować na samorządowym rynku z rozproszoną grupą małych przedsiębiorstw, należy ABG, która oferuje dostosowane do potrzeb urzędów produkty oparte na rozwiązaniach Microsoftu. Dopasowanie polega, z jednej strony, na wprowadzeniu użytecznych dla administracji opcji (na przykład dodatkowe pola na formatkach, rozbudowane raporty), ale także na opracowaniu zupełnie nowych modułów, przede wszystkim dotyczących procesu budżetowania czy rozliczania podatków. Jarosław Jastrzębski, dyrektor Pionu Rozwiązań dla Sektora Przedsiębiorstw Komunalnych i Samorządów w ABG uważa, że rynek znajduje się aktualnie w interesującym dla wszystkich graczy momencie. "Rozwiązania informatyczne funkcjonujące obecnie w urzędach, to w większości systemy wykonane w przestarzałych technologiach przez małe firmy, które nie dysponują odpowiednim budżetem na inwestycje. W efekcie aplikacje, z jakich korzystają samorządy są często dość prowizoryczne. Tak więc powszechna modernizacja tego obszaru jest jeszcze ciągle przed nami. To optymalny czas dla firm takich jak nasza, które podchodzą do tematu kompleksowo, korzystając przy tym z najnowszych zdobyczy technologicznych" - prezentuje pogląd swojej firmy na sytuację rynkową.


TOP 200