Miejskie kontrasty

GDAŃSK

Gdańscy samorządowcy od lat wyraźnie stawiają na System Informacji Przestrzennej. W 2004 r. planują rozbudowanie SIP w intranecie i Internecie. Mają być tam też umieszczone mapy przestrzenne i obrazy w 3D. Chcą także rozwijać usługi online - obecnie w Internecie jest już dostępnych 18 z 266 - co pozwoli z czasem na pełną obsługę mieszkańców przez Internet. Ma również nastąpić pełna integracja baz danych i systemów eksploatowanych w urzędzie.

Istotną nowością stanie się dołączenie do systemu komputerowego wszystkich jednostek budżetowych. Aktualnie możliwa jest tylko zdalna ich współpraca z systemem centralnym urzędu w zakresie planowania budżetu. To zaś będzie stanowić początek budowy systemu miejskiego. Wreszcie w planach jest również rozbudowa hurtowni danych, w tym rozwijanie analiz i zestawień w Informatorze Systemu Ratusz.

"Korygujemy strategię e-Gdańsk. Wkrótce będzie ona przedstawiona Radzie Miasta do akceptacji. Jej elementy będą zawarte również w korygowanej «Strategii rozwoju Gdańska do roku 2010»" - opowiada Wiesław Patrzek, pełnomocnik prezydenta Miasta Gdańska ds. informatyzacji. Zakłada on także, że ok. 40% budżetu na rozwój SIP i e-Urzędu zostanie dofinansowane z funduszy pomocowych Unii Europejskiej. "Złożyliśmy odpowiednie wnioski i przygotowujemy kolejne" - wyjaśnia.

BYDGOSZCZ

Co można zrobić za 300 tys. zł? Przed takim dylematem stoi Ładysław Milancej, dyrektor Wydziału Informatyki w Urzędzie Miejskim w Bydgoszczy. Jego zdaniem coraz bardziej staje się oczywista konieczność szukania oszczędności poprzez przejście z Windows na Linuxa. Inne sposoby zaciskania pasa w bydgoskim urzędzie miejskim to umowy konsolidacyjne z operatorami telekomunikacyjnymi, oszczędzanie na tuszu i tonerze.

Młodzi bydgoszczanie zapamiętają ten rok jednak z innego, sympatyczniejszego powodu. Miasto chce bowiem uruchomić kilkanaście, a być może nawet trzydzieści bezpłatnych kawiarenek internetowych.

KATOWICE

Miejskie kontrasty

Budżety IT największych miast Polski (w zł). Stan na 13 stycznia 2004 r.

"Będziemy kontynuowali wdrożenie systemu obiegu dokumentów pod względem funkcjonalnym i organizacyjnym" - zapowiada Jerzy Borys, zastępca naczelnika Wydziału Obsługi Urzędu w Urzędzie Miasta Katowice. Chodzi przede wszystkim o obieg dokumentów w postaci elektronicznej - obecnie możliwa jest jedynie rejestracja - skanowanie dokumentów, połączenie z Biuletynem Informacji Publicznej i wdrożenie rozwiązań workflow. "Równie istotne jest połączenie z systemami dziedzinowymi - szczególnie z systemem Kataster WZ i podatkowym MIDAS" - dodaje. Nastąpi także rozbudowa systemu MIDAS o funkcję rejestrowania podatku od nieruchomości, leśnego i rolnego. W niedalekiej przyszłości zastąpi je podatek katastralny.

Katowice chcą zainwestować również w budowę systemu e-Urząd, umożliwiającego obywatelom załatwianie spraw przez Internet. Ma także powstać system kiosków informacyjnych z dostępem do Biuletynu Informacji Publicznej i formularzy online, wykorzystujących możliwość uwierzytelniania za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Oprócz tego w planach na 2004 r. są: integracja BIP Urzędu Miasta z BIP jednostek miejskich, rozbudowa Systemu Informacji Przestrzennej (m.in. aktualizacja ortofotomapy, sprzedaż map i aktualizacja zasobu geodezyjnego przez Internet). Wreszcie planowana jest budowa platformy cyfrowej wymiany informacji o mieście, szczególnie modułu planowania i realizacji budżetu miasta.

Jednak tegoroczne środki na inwestycje - 1,23 mln zł - wystarczą wyłącznie na sprawy związane z obiegiem dokumentów i rozbudową systemu MIDAS. Pozostałe zadania będą realizowane pod warunkiem uzyskania funduszy w ramach unijnego Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (Priorytet 1.5 Infrastruktura Społeczeństwa Informacyjnego).

CZĘSTOCHOWA

Projekt uchwały budżetowej na 2004 r. rady Miasta Częstochowy daje klarowny obraz planów w dziedzinie informatyzacji aż do 2010 r. Wśród nich znalazły się: rozbudowa Miejskiej Sieci Komputerowej CzestMAN, program Internet dla szkół, rozbudowa i modernizacja sieci komputerowej Urzędu Miasta oraz wymiana urządzeń aktywnych. Kajetan Wojsyk, informatyk Urzędu Miasta w Częstochowie, planuje również stworzenie hurtowni danych.

Nastąpi także pełne wdrożenie elektronicznego systemu obiegu spraw i dokumentów DocMan. Niedawno powstała elektroniczna kancelaria, zaś turyści i pielgrzymi skorzystają z systemu informacji turystycznej. Stworzono też Centrum Powiadamiania Ratunkowego, fragmentu Powiadamiania Kryzysowego. Planowany jest także zakup oprogramowania systemowego, narzędziowego, graficznego i pakietów biurowych oraz komputerów.


TOP 200