Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna zatwierdziła trzy nowe pasma dla systemów komórkowych

Zdaniem przedstawicieli zakończonej w piątek, trwającej miesiąc konferencji World Radio Conference w Istambule, globalne standardy nowych pasm pozwolą na zmniejszenie kosztów tak przez producentów, jak i użytkowników systemów bezprzewodowych.

Członkowie Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej (ITU) podczas konferencji World Radio Conference wyznaczyli trzy nowe pasma częstotliwości, które mają wspomóc szybki rozwój sieci komórkowych i bezprzewodowych, szerokopasmowych usług transmisji danych.

Nowe zakresy częstotliwości przyporządkowane do standardu International Mobile Telecommunications-2000 (IMT-2000), zdaniem Yoshio Utsumi, sekretarza generalnego Unii, rozpoczynają nową erę dla "światowych systemów bezprzewodowych". Wyznaczenie globalnych standardów trzech nowych pasm - 806-960 MHz, 1710-1885 MHz i 2500-2690 MHz (2,5 GHz) - przyczyni się do zmniejszenia kosztów producentów i użytkowników, utrzymują uczestnicy konferencji.

Jednakże z decyzji ITU nie wszyscy są usatysfakcjonowani. Amerykańscy operatorzy łączy dzierżawionych, tacy jak MCI WorldCom i Sprint, zainwestowali już miliardy dolarów w zdobycie licencji do transmisji w paśmie 2,5 GHz, co pozwoliłoby im na obejście lokalnych firm telefonicznych i przejęcie ich połączeń międzymiastowych. Dlatego firmy te z niecierpliwością czekały na możliwość wykorzystywania tego pasma przez telefonię komórkową.

Przedstawiciele delegacji amerykańskiej stwierdzili, że ich Federalny Urząd Łączności zbada możliwość wykorzystania tego pasma. Przedstawiciel Międzynarodowego Stowarzyszenia Komunikacji Bezprzewodowej (WCAI) dodał, że wierzy, iż badania te "wykażą duże obciążenie pasma 2,5 GHz i jego niekompatybilność z wykorzystaniem do zastosowań telefonii komórkowej".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200