Między produkcją a planowaniem

Szybciej niż w ERP

Jednocześnie, zdaniem specjalistów, integracja MES i ERP nie nastręcza wielkich trudności. "Dynamicznie rozwijające się systemy klasy MES pozwalają na automatyzację integracji z ERP oraz wsparcie zarządzania łańcuchem dostaw. Jednocześnie w małych i średnich przedsiębiorstwach możliwe jest stosowanie systemów klasy MES, które po stronie ERP wymagają tylko modułu finansowo-księgowego" - twierdzi Jarosław Gracel, konsultant systemów MES w firmie Astor. Obecnie systemy realizacji produkcji ułatwiają również zarządzanie produkcją zmienną i krótkoseryjną. Przykładem może być polska fabryka British American Tobacco. Zanim firma przeniosła produkcję z Anglii i Belgii do Augustowa, fabryka produkowała tylko papierosy Jan III Sobieski na polski rynek. Obecnie dzienna produkcja w fabryce przekracza 70 mln sztuk papierosów ponad 700 marek. Linię produkcyjną trzeba przestawiać co 20-30 minut, zachowując jednocześnie pełną kontrolę nad jakością i wydajnością procesów. Jak podkreśla Dariusz Kudzia, wykorzystanie systemu klasy MES pozwoliło na zautomatyzowanie działań związanych z harmonogramowaniem produkcji i usprawnienie logistyki i kontroli jakości. Z oprogramowania bezpośrednio korzystają również pracownicy produkcji - na podstawie funkcjonalności z zakresu BPM system podpowiada im m.in. ustawienia poszczególnych maszyn oraz kolejność podejmowanych działań.

Nie bez znaczenia jest fakt, że MES oferuje dostęp do informacji o produkcji w czasie rzeczywistym. "Dzięki bezpośredniej integracji z automatyką, MES przejmuje od ERP zarządzanie i harmonogramowanie procesów produkcyjnych i logistycznych. Generowane w czasie rzeczywistym informacje pochodzące z maszyn czy paneli operatorskich, wykorzystywane przez pracowników na najniższym szczeblu produkcji, są automatycznie transferowane na obszar biznesowy" - mówi Dariusz Kudzia. Według niego, szybki dostęp do rzeczywistych informacji produkcyjnych daje menedżerom niewątpliwą przewagę względem chłodnej logiki systemu ERP i przekłada się na wiedzę na temat realizacji konkretnych zleceń, zużycia i lokalizacji komponentów oraz obciążenia i wydajności poszczególnych zasobów. Pozwala również na zweryfikowanie i zoptymalizowanie wyliczonych harmonogramów względem danych o rzeczywistych przebiegach produkcji.

W ostatnich latach systemy realizacji produkcji przeszły ogromną ewolucję. Dziś swoim zasięgiem obejmują w zasadzie wszystkie procesy biznesowe - od momentu przyjęcia surowców i półfabrykatów do magazynu, aż po pakowanie i wysyłkę finalnych produktów. Systemy MES zyskują również dodatkowe moduły, m.in. z zakresu planowania i zarządzania procesami biznesowymi. Konkurencja na tym rynku koncentruje się głównie na rozwoju funkcjonalności wykraczających poza obsługę zintegrowanej komputerowo produkcji. Producenci systemów ERP nie pozostają jednak bierni i rozszerzają możliwości własnego oprogramowania o niektóre funkcje zarezerwowane dotychczas wyłącznie dla oprogramowania MES. Jednym z nielicznych systemów posiadających zintegrowany moduł MES pochodzący od tego samego dostawcy jest Epicor 9. Dla użytkownika MES jest po prostu jednym z dostępnych z poziomu menu modułów systemu. Nie ma też problemu z kolejnymi wersjami i ich kompatybilnością czy interfejsami" - dodaje Marcin Sokołowski z Epicor Polska. Według niego, natychmiast po odczytaniu informacji na produkcji użytkownicy systemu mogą z niej korzystać w innych modułach systemu.


TOP 200