Między lodówką a odkurzaczem

Rozwiązania sprzętowo-programowe zyskują coraz większą popularność głównie dzięki niskim kosztom wdrożenia i utrzymania, a także wysokiej wydajności.

Rozwiązania sprzętowo-programowe zyskują coraz większą popularność głównie dzięki niskim kosztom wdrożenia i utrzymania, a także wysokiej wydajności.

Związek firmowej informatyki z pralką, lodówką czy mikserem może wydawać się śmieszny - takie właśnie skojarzenie rodzi słowo appliance odnoszące się do sprzętu gospodarstwa domowego. Mimo to jest ono jak najbardziej adekwatne. Rozwiązania informatyczne działające niezawodnie "prosto z pudełka" po wciśnięciu jednego guzika, nie wymagające długiego i kosztownego wdrożenia czyż nie o tym właśnie marzą klienci?

Tanio, szybko, bezboleśnie

Powodów coraz większej popularności systemów sprzętowo-programowych jest co najmniej kilka. Klienci nie chcą, a często po prostu nie mogą, wydawać pieniędzy na oprogramowanie, które wymaga zwykle kosztownego wdrożenia. Działom IT dużo łatwiej wytłumaczyć decydentom, że potrzebne jest konkretne urządzenie spełniające jasno określone funkcje za konkretną cenę i dostawcy o tym wiedzą.

Wąska specjalizacja urządzeń to sprawa raczej umowna, jako że coraz częściej w jednym urządzeniu działają całe pakiety oprogramowania, np. firewall połączony z IDS i filtrem treści. Dla mniej znanych firm jest to znacznie prostsza forma zaistnienia na rynku, mają bowiem do dyspozycji sprawnie działające kanały dystrybucyjne i nie muszą budować sieci partnerskich, co zabiera sporo czasu. Nawet duże firmy od lat sprzedające wyłącznie oprogramowanie przekonały się do tej formy sprzedaży, czego najlepszym przykładem jest Symantec.

Oprogramowanie działające na dedykowanej - a nie dowolnej - platformie sprzętowej można znacznie lepiej zoptymalizować pod względem wydajności. To niebagatelny argument, zwłaszcza że większość rozwiązań typu appliance to specjalizowane systemy mające za zadanie zabezpieczanie sieci - są to głównie zapory firewall, koncentratory VPN, systemy wykrywające próby włamań (IDS), akceleratory SSL, a coraz częściej także systemy antywirusowe i antyspamowe. Są też oczywiście inne, np. do indeksacji plików i szybkiego przeszukiwania baz danych, replikacji w sieciach WAN itd. - tu też wydajność odgrywa ważną rolę.

Skanery kontra wirusy

Nokia oferuje urządzenia Message Protector przeznaczone do zabezpieczania systemów poczty elektronicznej w przedsiębiorstwach. Zawierają one zintegrowane funkcje do skanowania antywirusowego, eliminacji spamu oraz filtrowania treści z wydajnością ponad 150 tys. wiadomości na godzinę. Urządzenia wykorzystują technologie skanowania i filtrowania opracowane przez niezależne firmy Labs, Postni, InDefense oraz Zix. W najnowszym modelu 1.3.1 dodano także mechanizm skanujący firmy Sophos wraz z funkcją automatycznej, prawie natychmiastowej aktualizacji bazy sygnatur i .

Uniwersalna platforma

Między lodówką a odkurzaczem

ISS Proventia M łączy system antywirusowy, zaporę firewall, system IDS oraz bramę VPN, a wkrótce także firewall aplikacyjny, system antyspamowy, filtrowanie treści WWW .

Crossbeam Systems wprowadził ostatnio do sprzedaży urządzenia X40 i C30 - przełączniki wyposażone w zintegrowane funkcje zapory firewall, filtrowania przesyłanych treści, VPN i zabezpieczania przed włamaniami (IDS).

Urządzenia pracują pod kontrolą "uodpornionej" wersji Linux. Model C30 jest przeznaczony dla firm średnich. To urządzenie o zamkniętej konstrukcji zajmuje w szafie 2 jednostki U. Wyposażono je w dwa porty Gigabit Ethernet i szesnaście portów 10/100 Ethernet.

Model X40 ma taką samą funkcjonalność, jednak jest to urządzenie o budowie modułowej, dzięki czemu można je rozbudowywać. Choć urządzenie wyposażono we własne oprogramowanie, można na nim uruchamiać aplikacje innych dostawców, w tym Check Point, Systems i Trend Micro - oczywiście, po wykupieniu licencji. Urządzenia te będą sprzedawane również pod marką 3Com, zgodnie z zawartą w listopadzie tego roku umową między firmami. Ceny Crossbeam C30 zaczynają się od ok. 24 tys. USD, X40 - 35 tys. USD.


TOP 200