Między funkcjonalnością, a bezpieczeństwem

Nie demonizujmy chmury

Między funkcjonalnością, a bezpieczeństwem

Piotr Fąderski, Country Manager na Polskę, VMWare.

Chmura to tak naprawdę sposób w jaki organizacje przetwarzają dane. Aż 85% danych przetwarzanych

jest wewnątrz firm, w chmurach prywatnych.

Łukasz Bromirski, dyrektor techniczny w Cisco, uważa, że nie powinno się demonizować cloud computingu. To tylko narzędzie, a to, jak je wykorzystamy, jest zupełnie innym zagadnieniem. Jego zdaniem zdecydowanie warto jednak rozmawiać o bezpieczeństwie tego rozwiązania. Widać tu pewną prawidłowość: w procesie rozwoju technologii informacyjnych o bezpieczeństwie mówi się mało dopóty, dopóki dana technologia nie zaczyna być wykorzystywana na dużą skalę.

Tymczasem jest to temat gorący, bo w rozwiązaniach chmurowych dane często wypływają z firmy i są przetwarzane w innym miejscu, przez inne podmioty. Łukasz Bromirski zwraca jednak uwagę, że coraz rzadziej dyskutuje się o tym, gdzie dane faktycznie się znajdują. Podkreśla, że trudno także zgodzić się z twierdzeniem, iż dane zawsze znajdują się poza firmą. Dziś coraz częściej buduje się chmury prywatne, które pozwalają sprawniej zarządzać kosztami wewnątrz organizacji i uzyskać wysoką elastyczność działania.

Zobacz również:

  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24
  • Cisco i Microsoft transmitują dane z prędkością 800 Gb/s
  • Mozilla stworzyła nową usługę, która usuwa nasze wrażliwe dane z internetu

Przy korzystaniu z zewnętrznych usług chmurowych potrzebna jest analiza, czy kontrakt umożliwi pełną kontrolę nad rozwiązaniem i czy nie zachodzi niebezpieczeństwo, że w którymś momencie dane mogą zostać przechwycone. Te problemy można jednak rozwiązać, czego dowodem jest zwiększająca się liczba firm rezygnujących z utrzymywania własnej infrastruktury sieciowej. O ile zazwyczaj są to firmy małe, o tyle coraz częściej decydują się na takie rozwiązanie także duże organizacje.


TOP 200