Miedziane przyspieszenie

Zhone Technologies oferuje w Polsce routery DSL umożliwiające uzyskanie przepustowości 5,7 Mb/s przy jednej parze przewodów miedzianych.

Zhone Technologies oferuje w Polsce routery DSL umożliwiające uzyskanie przepustowości 5,7 Mb/s przy jednej parze przewodów miedzianych.

Veracomp wprowadził do sprzedaży rodzinę szerokopasmowych routerów G.SHDSL EtherXtend firmy Zhone Technologies. Urządzenia są przeznaczone przede wszystkim dla operatorów telekomunikacyjnych lub dostawców Internetu i umożliwiają uzyskanie przepustowości do 5,7 Mb/s na jedną parę standardowych przewodów miedzianych wykorzystywanych przez łącza SHDSL lub T1/E1.

Tego typu rozwiązanie jest atrakcyjną alternatywą dla względnie drogich łączy światłowodowych. Routery EtherXtend są oczywiście przeznaczone do obsługi względnie krótkich połączeń na dystansie do ok. 4 km. Wykorzystanie kilku wiązek miedzianych (ich liczba zależy od dystansu) umożliwia budowę linii abonenckich o przepustowości sięgającej nawet ok. 45 Mb/s.

Tania sieć MAN

Miedziane przyspieszenie

Router G.SHDSL EtherXtend firmy Zhone Technologies

Routery zostały opracowane i wprowadzone na rynek jeszcze przez Paradyne Networks pod koniec ub.r., przejętą przez Zhone Technologies. Obecnie w ofercie Veracomp dostępne są dwa modele: EtherXtend 1752 i 1754 wyposażone w 4 porty Ethernet 10/100BaseT RJ45, które różnią się tylko liczbą zewnętrznych złączy RJ11. Pierwszy z routerów ma jeden port RJ11 (dwie pary miedzianych przewodów), a drugi - dwa takie porty. Obydwa modele są zgodne ze standardem SHDSL G.991.2-2003, co oznacza, że możliwe jest uruchomienie usług wykorzystujących jedną parę przewodów i szybkość transmisji 5,7 Mb/s, a następnie zwiększenie przepustowości do 16 Mb/s, jeśli liczba par miedzianych zostanie zwiększona do czterech.

Oprócz tego routery są zgodne ze standardami IEEE EFM (Ethernet in the First Mile) i mogą współpracować z innymi urządzeniami Zhone (m.in. Paradyne 8820 BLC, BitStorm 2600 i 4200IP 1U DSLAM) oraz obsługiwać połączenia typu punkt-punkt w sieciach MAN/WAN.

Routery Ether-Xtend 1752/1754 przesyłają sygnały bezpośrednio przez łącza SHDSL, T1 lub E1, umożliwiając wirtualne łączenie sieci LAN, np. tworzenie jednej sieci wewnętrznej wykorzystywanej przez centralę firmy i oddziały. Routery mogą być zdalnie zarządzane, konfigurowane i aktualizowane przez Telnet, FTP lub WWW. Ceny detaliczne routerów EtherXtend zaczynają się od 795 USD.

Motor innowacji

Utworzona w 1999 r. Zhone Technologies jest firmą wąsko specjalizującą się w opracowywaniu sprzętu telekomunikacyjnego wykorzystującego najnowszej generacji technologie sieciowe, które nie zostały jeszcze wdrożone do masowej produkcji przez takich potentatów, jak Cisco, Alcatel czy Nortel.

Od momentu utworzenia Zhone aktywnie przejmuje też mniejsze firmy i technologie. Latem 2001 r. firma kupiła technologie i linie produktów DSL od Nortela, który postanowił wycofać się z tego segmentu rynku. Natomiast jednym z ostatnich nabytków Zhone jest właśnie Paradyne Networks, której przejęcie kosztowało 184 mln USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200