Microsoft zyskuje przewagę w sporze o licencjonowanie technologii Java

Sędzia okręgowy odrzucił oskarżenia Suna dotyczące naruszenia przez Microsoft praw autorskich związanych z technologią Java.

W wydanym na początku tego tygodnia orzeczeniu, amerykański sędzia okręgowy, przewodniczący sprawie dotyczącej pogwałcenia przez Microsoft zasad licencjonowania technologii Java, odrzucił oskarżenia Suna, przypisujące producentowi z Redmond naruszenie praw autorskich związanych z tą technologią. Sędzia Ronald Whyte odrzucił też wniosek Suna o ustanowienie doraźnych orzeczeń wobec Microsoftu, dotyczących kwestii praw autorskich.

Orzeczenia sędziego są już kolejnymi porażkami Suna w sporze z Microsoftem. W kwietniu br. sędzia orzekł już, że Sun musi nadal dostarczać uaktualnienia Javy zgodne z wersją Javy opracowana przez Microsoft. Natomiast w styczniu sąd odrzucił roszczenia Suna bazujące na rzekomym złamaniu praw autorskich Przez Microsoft. Sędzia dopuścił jednak złożenie przez Suna oskarżenia, które bazowało na pogwałceniu zasad konkurencyjności.

Sun najnowsze orzeczenie sądu uznał za "zgodne" z orzeczeniami styczniowymi i twierdzi, że wciąż nie rozwiązuje ono roszczeń wobec naruszenia jego znaku towarowego , złamania postanowień kontraktu i nieuczciwej konkurencji.

Firmy rozpoczęły swój spór trzy lata temu. Sun Microsystems oskarżył Microsoft, że ten nielegalnie stworzył niezgodną ze standardem wersję Javy, optymalizowaną do systemu operacyjnego Windows, co jego zdaniem stanowi naruszenie umowy licencyjnej. Microsoft w odpowiedzi pozwał Suna, zarzucając mu naruszenie umowy i nieuczciwą konkurencję. W sumie firmy złożyły przeciwko sobie 10 wniosków, których zasadność kolejno weryfikuje sędzia.

***

Microsoft odniósł małe zwycięstwo w sporze z Sunem

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200