Microsoft zwiększył przychody dzięki Windows XP

W zakończonym 31 marca III kwartale finansowym przychody koncernu sięgnęły 7,25 mld USD. Wzrost obrotów Microsoft zawdzięcza zwiększeniu sprzedaży systemów z rodziny Windows XP. Słabszy był natomiast popyt na Office XP i konsolę Xbox.

Przychody Microsoft w zakończonym 31 marca kwartale sięgnęły 7,25 mld USD. Oznacza to 13% wzrost w porównaniu do I kw. 2001 r. (6,4 mld USD). Dzięki bardziej restrykcyjnej polityce ograniczania kosztów, przy jednoczesnym uwzględnieniu przychodów ze sprzedaży niektórych aktywów (m.in. spółki Expedia), zysk netto firmy w I kw. 2002 r. zamknął się kwotą 2,7 mld USD.

Wzrost obrotów koncern zawdzięcza rosnącej sprzedaży systemów z rodziny Windows XP, zwłaszcza na rynku konsumenckim. Sprzedaż „desktopowych” wersji tego systemu w I kw. br. zwiększyła się o 11%. Jak utrzymują przedstawiciele Microsoftu ok. 60% sprzedawanych w tym okresie nowych komputerów wyposażonych było w Windows XP. Do 47% (35% w 2001 r.) wzrósł również udział biznesowych wersji Windows XP w ogólnej sprzedaży systemów Microsoftu. Mniejszym popytem niż przewidywano cieszyły się Office XP oraz Xbox. W tym roku firma zamierzała wprowadzić na rynek 6 mln sztuk swojej konsoli. Najprawdopodobniej sprzedaż Xbox nie przekroczy 4 mln sztuk.

Zobacz również:

  • 10 krajów przeprowadziło symulację cyberataku na światowy system finansowy
  • IFS z sukcesem zakończył 2020
  • Dobrze płatne zawody w świecie pracy zdalnej

Redmond obniża prognozy

W IV kwartale Microsoft spodziewa się uzyskać przychód na poziomie 7,0 - 7,1 mld USD. W całym 2002 r. finansowym, kończącym się 30 czerwca, obroty koncernu mają sięgnąć 28,1 mld USD, czyli ok. 0,8 mld – 1 mld USD mniej niż przewidywano jeszcze w marcu br. Wstępne prognozy na 2003 r. zakładają obrót firmy na poziomie 31,5 – 32,4 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200