Microsoft zwiększa maksymalną długość plików magazynowanych w chmurze

Użytkownicy platformy Microsoft 365 mają powody do zadowolenia. Microsoft zwiększył ponad dwa razy maksymalną wielkość plików, jakie można magazynować w chmurowej pamięci masowej. Chodzi o pliki generowane i przetwarzane przez aplikacje SharePoint, Teams i OneDrive.

Cloud

W połowie zeszłego roku limit ten został podniesiony z 15 do 100 GB, a obecnie wynosi 250 GB. Microsoft wychodzi tym samym naprzeciw oczekiwaniom zgłaszanym przez użytkowników platformy, którzy w dobie pandemii pracują głównie zdalnie i magazynują w chmurze bardzo długie pliki wideo 4K, pliki CAD czy grafikę 3D.

Microsoft chwali się, że decydując się na podwyższenie limitu do 250 GB, zoptymalizował proces wymiany plików z chmurową pamięcią masową oraz wprowadził dodatkowe mechanizmy gwarantujące danym bezpieczeństwo. Wymieniany z chmurą plik jest dzielony na mniejsze fragmenty, a każdy z nich jest szyfrowany unikalnym kluczem.

Zobacz również:

  • 9 inwestycji, które CIO powinni przeprowadzić przed nadejściem recesji
  • Microsoft wzmacnia bezpieczeństwo chmury Azure
  • Przeglądarka Edge wspiera dodatkowy mechanizm bezpieczeństwa

Kopie zapasowe plików są tworzone w ramach usługi Azure Storage, która wspiera technologię tzw. „synchronizacji różnicowej”. Usprawnia to cały proces obsługi kopii, gdyż do chmury są transmitowane tylko zmienione elementy aktualnie obsługiwanego pliku. Biorąc pod uwagę fakt, że są to często bardzo duże pliki, cały proces synchronizowania danych znajdujących się po obu stronach zajmuje dużo mniej czasu.

Korporacja zastrzega jednocześnie, że użytkownicy muszą się uzbroić w cierpliwość, gdyż nowy mechanizm obsługi i magazynowania w chmurze długich plików będzie wdrażany sukcesywnie przez najbliższych kilka tygodni. Oznacza to, że cała operacja skończy się pod koniec tego kwartału. Dopiero wtedy z nowych możliwości będą mogli skorzystać wszyscy użytkownicy platformy Microsoft 365.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200