Microsoft znowu zmiękł

Microsoft po raz drugi złagodził zasady dokonywania aktywacji systemu Windows XP.

Microsoft po raz drugi złagodził zasady dokonywania aktywacji systemu Windows XP. Koncern ogłosił, że użytkownik będzie mógł dokonać 6 zmian w konfiguracji sprzętowej komputera w okresie 120 dni zanim konieczne będzie ponowne aktywowanie systemu.

Początkowo Microsoft twierdził, że WPA (Windows Product Activation) będzie zezwalał użytkownikowi na dokonanie zaledwie trzech zmian w konfiguracji komputera. Pod koniec lipca tego roku firma postanowiła ułatwić nieco życie swoim klientom i ogłosiła, że możliwe będzie dokonanie czterech zmian (patrz: "Aktywacja mniej bolesna" -http://www.pcworld.pl/news/news.asp?id=4506 ).

Zobacz również:

  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?
  • Historia aktualizacji Windowsa 10 - najważniejsze zmiany dla biznesu

Koncern zdecydował się na złagodzenie całej procedury po przeanalizowaniu wyników ankiety przeprowadzonej wśród potencjalnych nabywców systemu. Niemal jednogłośnie skrytykowali oni WPA, twierdząc, że system ten znacznie ogranicza ich swobodę w wymianie komponentów komputera.

Podczas instalacji WPA łączy się z witryną obsługi technicznej Microsoftu i przekazuje koncernowi dane o konfiguracji komputera, na którym system jest instalowany. Ewentualna późniejsza próba zainstalowania Win XP na komputerze, którego składniki w znacznym stopniu odbiegają od konfiguracji zapamiętanej przez Microsoft, traktowana jest przez koncern jako nielegalna. Windows XP odmówi w takim przypadku działania po upływie 14 dni od daty instalacji. Aby odblokować system, użytkownik musi drogą telefoniczną otrzymać od Microsoftu 44-znakowy kod aktywacyjny.

Więcej informacji o Windows XP:

http://www.pcworld.pl/news/news.asp?id=5380

http://www.pcworld.pl/artykuly/20224.html

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200