Microsoft znosi ograniczenia licencyjne dla wirtualizowanych aplikacji

Firma potwierdziła zamiar zniesienia ograniczeń licencyjnych, które uniemożliwiają użytkownikom przenoszenie wirtualizowanych aplikacji na różne serwery więcej niż raz w ciągu 90 dni. Microsoft zapowiedział także nowy poziom wsparcia technicznego dla aplikacji pracujących na serwerach wirtualnych, z wyjątkiem pracujących na hypervisorze VMware.

Technologie wirtualizacji serwerów pozwalają na przenoszenie maszyn wirtualnych miedzy różnymi serwerami fizycznymi bez zakłócani pracy użytkownika końcowego. Jednak z godnie z aktualną polityką Microsoftu, użytkownicy muszą ponownie przydzielić licencję programową po wykonania takiego przemieszczenia i mogą to zrobić tylko raz w okresie 90 dni.

Z dniem 1 września br. ograniczenie to ma być zniesione dla większości aplikacji serwerowych Microsoftu, w tym SQL Server 2008 edycja Enterprise, Exchange Server 2007 SP1 edycje Standard i Enterprise, Dynamics CRM 4.0 edycje Enterprise i Professional, Office SharePoint Server 2007 i produktów Microsoft System Center - w sumie 41 różnych aplikacji serwerowych.

Posuniecie to było przewidywane przez analityków rynku, którzy uważali, iż restrykcje te niepotrzebnie ograniczają elastyczność systemu, która jest tak cenną cechą wnoszoną przez serwery wirtualizowane.

Ograniczenia nadal będą jednak dotyczyć aplikacji desktopowych, takich jak np. zestaw Microsoft Office. Według Microsoftu programy desktopowe nie wymagają takiego samego poziomu "mobilności" jak aplikacje serwerowe.

Poza zniesieniem reguły "90 dni" dla aplikacji serwerowych, firma zapowiedział też wsparcie techniczne dla aplikacji pracujących na różnych typach hypervisorów. Do tej pory Microsoft nie oferował tego samego poziomu wsparcia dla aplikacji, jeżeli pracowały one na maszynach wirtualnych, a nie serwerach fizycznych. Teraz użytkownicy aplikacji serwerowych pracujących na maszynach wirtualnych będą mogli oczekiwać pełnego wsparcia technicznego.

Jednak i tutaj są pewne wyjątki: polityka pełnego wsparcia stosowana będzie jedynie w odniesieniu do wirtualizacji zapewnianej przez Hyper-V i oprogramowanie wirtualizacji innych dostawców, którzy zweryfikowali je w ramach Microsoft Server Virtualization Validation Program. Do tej pory taki program przeszły produkty Cisco, Citrix, Novell, Sun i Virtual Iron. Dominujący na rynku dostawca oprogramowania wirtualizacji, VMware, nie należy jednak do tego grona i produkty pracujące na serwerach wirtualnych VMware nie będą objęte pełnym wsparciem technicznym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200