Microsoft zmodyfikuje Vistę

Gigant z Redmond zgodził się wprowadzić do swojego najnowszego systemu operacyjnego pewne zmiany w związku z zarzutem, iż wbudowana w Vistę wyszukiwarka stawia producentów wyszukiwarek desktopowych w gorszej pozycji.

W grudniu ubiegłego roku firma Google złożyła w Departamencie Sprawiedliwości USA skargę na Microsoft, który wyposażając Vistę w wyszukiwarkę miał naruszyć przepisy antymonopolowe (klienci korzystający z modułu systemowego nie czują potrzeby używania rozwiązań firm trzecich). Gigant z Redmond określił te zarzuty jako "bezpodstawne".

Obecna w Viście wyszukiwarka, dostępna np. w menu Start (pasek z napisem "Rozpocznij wyszukiwanie") pozwala np. na uruchomienie aplikacji po wpisaniu jej nazwy w polu wyszukiwania.

Microsoft w porozumieniu z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości i 17 prokuratorami stanowymi zgodził się jednak wbudować w swój najnowszy OS opcję umożliwiającą wybór domyślnej wyszukiwarki. W obrębie menu Start i przeglądarki Internet Explorer (również wyposażonej w wyszukiwarkę) umieszczone zostaną linki, ułatwiające wybór domyślnego mechanizmu wyszukiwania.

Zmiany zostaną wprowadzone w Service Packu do Visty (producent przewiduje, iż testowa wersja SP1 będzie gotowa jeszcze w tym roku). Firma zadeklarowała także, iż producentom konkurencyjnych rozwiązań dostarczy informacji niezbędnych do optymalizacji lokalnych wyszukiwarek na potrzeby Visty.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200