Microsoft zmienił zasady aktualizacji Windows 7 i 8.1

Podobnie jak w przypadku Windows 10 aktualizacje tych systemów są dostępne tylko w postaci zintegrowanych zestawów nie pozwalających na wybór jakie poprawki zostaną zainstalowane, a jakie nie.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Microsoft wprowadził nowy system dostarczania poprawek dla najpopularniejszej obecnie wersji systemów Windows 7 oraz 8.1.

Został on po raz pierwszy uruchomiony we wtorek 11 października 2016 czyli podczas ostatniej, standardowej publikacji łat i poprawek dla systemu Windows.

Zobacz również:

  • Koniec płatnego wsparcia dla systemu Windows 7
  • Zbliża się ostateczny koniec wsparcia dla Windows 8
  • Dlaczego warto aktualizować jądro systemu operacyjnego Linux?

Na firmowym blogu Microsoft, Michael Niehaus dyrektor ds. marketingu Windows 10, stara się wyjaśnić, jak nowy system aktualizacji funkcjonuje.

Plany zasadniczej modyfikacji systemu aktualizacji Microsoft ogłosił dwa miesiące temu, a obecnie wprowadził je w życie. Od wtorku (11.10.2016) poprawki bezpieczeństwa są dostępne jako zintegrowany (skumulowany) zestaw, co oznacza zerwanie z długoletnią tradycją pozostawiania użytkownikom decyzji jakie łaty chcą zainstalować, a jakich nie.

Ten model aktualizacji jest taki sam jak wykorzystywany już w przypadku systemu Windows 10.

Użytkownicy aktualizujący system nie mają możliwości wyboru pojedynczych poprawek, a pliki instalacyjne zawierają zarówno najnowsze łaty, jak i wszystkie wcześniejsze, również te które poprzednio zostały zignorowane.

W wyjaśnieniach jak wygląda nowy model aktualizacji, Michael Niehaus nie ujawnia jakichś nowych ważnych informacji, których nie było we wcześniejszych zapowiedziach Microsoft lub formalnych odpowiedziach na liczne pytania w tej sprawie.

Tym niemniej prezentuje szczegółowe informacje co będą zawierały trzy planowane poprawki, kto będzie ich adresatem i jaki jest plan ich udostępniania w każdym miesiącu.

Warto zauważyć, że co miesiąc będą publikowane trzy zestawy aktualizacyjne, a nie dwa, jak planowano pierwotnie.

Ten trzeci (publikowany w trzeci wtorek miesiąca) jest określany jako "Preview Rollup" i ma zawierać wczesne wersje poprawek nie związanych z bezpieczeństwem, których mają być opublikowane w następnym miesiącu, a jednocześnie zestaw wszystkich łat (dotyczących bezpieczeństwa i innych funkcji), które zostały udostępnione wcześniej.

Preview Rollup będzie instalowany we wszystkich komputerach korzystających z usługi Windows Update oraz oferowany jako aktualizacja opcjonalna dla administratorów systemów, którzy wykorzystują platformy takie jak WSUS (Windows Server Update Services) lub SCCM (System Center Configuration Manager).

Najprawdopodobniej skumulowane zestawy poprawek będą też zawierały aktualizacje przeglądarki IE11 (Internet Explorer 11), choć w sierpniu Microsoft tego nie potwierdzał.

W odpowiedzi na wątpliwości dotyczące potencjalnych problemów, które mogą się pojawić wskutek instalacji poprawek, Michael Niehaus radzi tylko: „w wypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów rekomendujemy wstrzymanie dystrybucji poprawek i jak najszybszy kontakt z działem Microsoft Support”.

Przez dziesiątki lat użytkownicy mieli wybór jakie łaty instalować, a jakie odrzucać. Rezygnacja z tego modelu aktualizacji należała do jednej z najbardziej krytykowanych i dyskutowanych przez administratorów IT zmian wprowadzonych w Windows 10. Obecnie dotyczy to również systemów Windows 7 oraz 8.1.

Microsoft zmienił zasady aktualizacji Windows 7 i 8.1

Nowy model aktualizacji Windows 7 i 8.1.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200