Microsoft zmienia zasady licencji OEM

Internet Explorer nie będzie zintegrowany z Windows XP. Producenci komputerów będą mogli dokonywać także innych zmian w systemach operacyjnych Microsoftu.

Microsoft planuje zasadniczo zmienić strategię licencjonowania oprogramowania Windows i pozwolić producentom komputerów na modyfikowanie systemu operacyjnego. Koncern ogłosił, że producenci komputerów, sprzedający je z preinstalowanym systemem Windows XP, będą mogli dokonywać zmian w standardowych ustawieniach Menu Start, Pulpitu, oraz odinstalowywać przeglądarkę Internet Explorer (znajdzie się ona w menu "Dodaj/Usuń programy"). System sprzedawany z nowymi komputerami będzie mógł zawierać na pulpicie także ikony programów nie pochodzących od Microsoftu, zainstalowanych przez producentów zestawów komputerowych. Koncern zapowiada, że w niedługim czasie ta zmiana obejmie także systemy Windows 98, Me oraz 2000.

Decyzja Microsoftu wynika z orzeczenia amerykańskiego sądu, który zdecydował, że gigant z Redmond stosuje praktyki monopolistyczne dołączając przeglądarkę Internet Explorer do systemu Windows bez możliwości jej odinstalowania. Niektórzy eksperci twierdzą jednak, że posunięcie Microsoftu ma za zadanie jedynie odwrócenie uwagi sądów od swoich praktyk monopolistycznych. Obserwatorzy rynku twierdzą bowiem, że główną dziedziną, w której koncern ma nadzieję utrzymać pozycję monopolisty są cyfrowe media i rozrywka (do Windows XP dołączony będzie odtwarzacz multimedialny Media Player w wersji 8.0).

Zobacz również:

  • Wyższy poziom ochrony danych przekłada się na przychody
  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia

Według przedstawicieli Microsoftu, wprowadzone zmiany nie wpłyną na przewidzianą na 25 października datę premiery Windows XP. Opóźnieniu może natomiast ulec zakończenie prac nad ostatnią wersją testową systemu - Release Candidate 2, która ma trafić do rąk testerów 2 sierpnia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200