Microsoft żegna Internet Explorera 6

"Przyjaciele, nie pozwólcie swoim przyjaciołom korzystać z Internet Explorera 6" - pisze Microsoft na nowej stronie internetowej. IE6 Countdown będzie odliczać do chwili, kiedy udział przeglądarki w światowym rynku spadną poniżej 1 proc..

10 lat temu narodziła się przeglądarka - podaje firma na stronie IE6 Countdown. - Nazywała się Internet Explorer 6. Teraz, gdy jesteśmy w roku 2011, w erze nowoczesnych standardów sieciowych, przyszedł czas, by się z nią pożegnać.

Udziały IE6 w światowym rynku w lutym 2011 r. oscylowały wokół 12 procent. To mniej niż w ubiegłym roku, ale wciąż za dużo, bo popularnosć "szóstki" to wymarzony prezent dla hakerów i internetowych oszustów.

Zobacz również:

  • Sam Altman triumfalnie wraca do OpenAI

IE 6 wciąż popularny w Azji

W Stanach użycie Internet Explorera 6 spadło już do 2,9 proc., ale z dziesięcioletniej przeglądarki nadal korzysta jedna trzecia internautów w Chinach, 25 proc. w Korei Południowej i więcej niż jedna dziesiąta użytkowników w państwach, takich jak: Japonia, Tajwan, Arabia Saudyjska oraz Indie. Pełne statystyki użycia IE6 w różnych krajach znaleźć można na stronie odliczania (pochodzą z badań Net Applications).

IE 6 - czemu tak trudno się z nim pożegnać?

Microsoft twierdzi, że problem z IE 6 ma związek z nielegalną wersją Windows XP. Niektórzy jej użytkownicy nie aktualizują przeglądarki z obawy, że mogą zostać namierzeni przez systemy antypirackie Microsoftu. Porzucenie Internet Explorera 6 jest też kłopotem dla przedsiębiorstw, których aplikacje online były często pisane specjalnie dla tej przeglądarki.

Microsoft będzie odliczać do chwili, kiedy udziały IE6 w światowym rynku spadną poniżej 1 procent. Jak dotąd udało się to jedynie w Finlandii i Norwegii. W Polsce mamy około 1,4% internautów korzystających z tego programu.

Jesteś wśród nich? Sprawdź koniecznie Wielki test przeglądarek idg.pl!

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200