Microsoft zbuduje wielkie centrum danych w Dublinie

W ośrodku w Irlandii mają działać dziesiątki tysięcy serwerów. Będą obsługiwać przede wszystkim serwis MSN oraz usługi Windows Live (m.in. motory wyszukiwawcze, systemy poczty elektronicznej, usługi związane z przechowywaniem zdjęć) adresowane do użytkowników w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Będzie to pierwszy tego typu ośrodek Microsoft poza Stanami Zjednoczonymi. Powierzchnia centrum wyniesie 51 tys metrów kwadratowych. Dla porównania powierzchnia największego centrum danych w Polsce - ośrodka TP pod Łodzią - wynosi 3 tys. metrów kwadratowych.

Microsoft zainwestuje w budowę centrum ponad 500 mln USD. Dodatkowe środki finansowe mają zostać przeznaczone na infrastrukturę serwerową, która trafi do centrum w Dublinie. Prace budowlane rozpoczną się jeszcze w tym roku. Ich zakończenie planowane jest na połowę 2009 roku.

Centrum ma przyspieszyć szybkość ładowania stron oraz istotnie zwiększyć możliwości w zakresie przestrzeni dyskowej udostępnianej użytkownikom. W serwisach Microsoft zostało utworzonych w regionie EMEA ponad 150 mln kont użytkowników. Firma liczy, że dzięki ośrodkowi w Dublinie uda się jej podwoić tę liczbę w ciągu kilku najbliższych lat.

W kwietniu Microsoft otworzył centrum danych o podobnej wielkości w w Quincy w stanie Waszyngton. Trwa także budowa centrum danych w San Antonio w Teksasie.


TOP 200