Microsoft zawiera ugodę w procesie z powództwa zbiorowego

Producent wypłaci 97 mln USD odszkodowania jego tymczasowym pracownikom.

Microsoft i firma reprezentująca ponad 8 tys. tymczasowych pracowników, którzy pracowali u znanego producenta, zawarły ugodę. W jej ramach Microsoft wypłaci pracownikom i ich adwokatom 97 mln USD.

Ugoda ta kończy ciągnącą się od ośmiu lat sprawę, dotyczącą zatrudnionych w Microsofcie tzw. tymczasowych pracowników. Pracowali oni dla firmy, w ramach kontraktów lub zleceń, przez wiele lat, jednak ich status i otrzymywane od pracodawcy świadczenia były gorsze od pracowników związanych z firmą na etat. Sprawie z uwagą przyglądała się cała branża technologiczna w USA, ponieważ od jej rozstrzygnięcia będzie zależeć prawdopodobnie stanowisko innych firm wobec tego typu pracowników.

"Mieliśmy do wyboru dwie opcje: długoterminowy spór albo zawarcie ugody, co szybko zakończyłoby sprawę" - tłumaczy decyzję Matt Pilla, rzecznik Microsoftu. Dodał on też, że firma zmieniła w tym roku swoją politykę w stosunku do pracowników tymczasowych. Według nowych zasad pracownicy tymczasowi mogą pracować dla Microsoftu najwyżej 12 miesięcy, po czym musi nastąpić 100-dniowa przerwa. Jak twierdzi przedstawiciel producenta z Redmond, średni czas pracy kontraktowych pracowników dla Microsoftu wynosi ok. 10 miesięcy. Rzecznik podkreślił też, że firma wcale nie prowadziła celowej polityki, która pozwalałaby jej zaoszczędzić na świadczeniach socjalnych dla pracowników tymczasowych.

W styczniu br. amerykański Sąd Najwyższy odrzucił apelację Microsoftu co do decyzji wydanej przez sąd okręgowy, nakazującej producentowi objęcie ok. 10 tys. pracowników tymczasowych programem przyznawania akcji dla pracowników.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200