Microsoft zaprezentował relacyjną bazę danych dla urządzeń naręcznych

Microsoft przewiduje, że nowa wersja jego bazy danych w pierwszej kolejności znajdzie zastosowanie w specjalizowanych urządzeniach przemysłowych. Oferta firmy jest skierowana jednak na rynek korporacyjny i użytkowników indywidualnych.

W ofercie Microsoftu pojawiła się baza danych SQL Server 2000 w wersji dla systemu operacyjnego Windows CE. Baza umożliwia zarządzanie danymi w urządzeniach typu Pocket PC i innych urządzeniach naręcznych, pracujących pod kontrolą systemu Microsoftu dla urządzeń naręcznych.

Wraz z wprowadzeniem na rynek SQL Server 2000 Windows CE Edition firma zrealizowała plany dotyczące udostępnienia relacyjnej bazy danych dla urządzeń naręcznych, uzupełniając dotychczasową ofertę dla serwerów i komputerów stacjonarnych.

Nowa wersja bazy do pracy wymaga zaledwie 1 MB pamięci. Wyposażono ją we wszystkie funkcje SQL-a, w tym narzędzia, obsługę interfejsów programistycznych (API) oraz składnię SQL. Pobieranie, aktualizacja oraz synchronizacja danych z główną bazą SQL możliwa jest za pośrednictwem rozwiązania Remote Data Access bądź tzw. merge replication. Oba te rozwiązania wykorzystują protokół HTTP oraz 128-bitowe szyfrowanie.

Baza oferowana jest w ramach licencji na SQL Server 2000 Developers Edition, dostępnej na amerykańskim rynku w cenie 499 USD. W takim przypadku Microsoft dopuszcza instalację wersji CE na dowolnej liczbie urządzeń naręcznych, ale bez możliwości dostępu do głównej bazy SQL Server przedsiębiorstwa. Koszt takiej licencji dostępowej wynosi 160-200 USD za jedno urządzenie i zależy od ich liczby.

Microsoft przewiduje, że nowa wersja jego bazy danych w pierwszej kolejności znajdzie zastosowanie w specjalizowanych urządzeniach przemysłowych. Jednak ofertę kieruje zarówno do użytkowników korporacyjnych, jak i indywidualnych. Przedstawiciel Microsoftu podał przykład planowania podróży na stacjonarnym komputerze PC i późniejszego korzystania ze zgromadzonych w ten sposób informacji już za pomocą komputera naręcznego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200