Microsoft zaprezentował nowe oprogramowanie dla komputerów naręcznych

Handheld PC 2000 to kolejna generacja systemu Microsoftu, znanego wcześniej jako Windows CE, przeznaczona dla komputerów naręcznych z klawiaturą, tzw. sub-notebooków.

Microsoft, podczas odbywających się w Stanach Zjednoczonych targów DEMOMoblie 2000, zapowiedział nową generację oprogramowania dla komputerów naręcznych z klawiaturą, pracujących pod kontrolą systemu Windows CE. System nazywa się Handheld PC 2000 i został opracowany z pomocą takich firm, jak Hewlett-Packard, NEC i MainStreet Networks, które zapowiedziały już jego wykorzystanie w swoich produktach.

Handheld PC 2000 stworzono na podstawie systemu Windows CE 3.0. Wyposażony jest w dodatkowe funkcje, takie jak zintegrowany klient dla Windows 2000 Terminal Services, przeglądarka zgodna z Internet Explorerem 4.0, odtwarzacz plików multimedialnych Windows Media Player, klient poczty elektronicznej. Ponadto umożliwiono korzystanie z funkcji PIM (Personal Information Management). Zawiera też specjalną wersję aplikacji pakietu Office.

Zobacz również:

  • iPad jako komputer - czy to użyteczne narzędzie dla biznesu?

Urządzenia Handheld PC, zaliczane do grupy tzw. sub-notebooków, wyposażane w klawiaturę i większy wyświetlacz, zapewniają zwiększoną funkcjonalność w porównaniu z naręcznymi PocketPC. Mogą one bowiem obsługiwać aplikacje przeznaczone dla komputerów stacjonarnych, w wersjach przystosowanych do pracy z systemem Windows CE 3.0.

Nie wszyscy jednak podzielają optymizm Microsoftu, że nowy produkt wypełni lukę w ofercie rozwiązań skierowanych na rynek urządzeń naręcznych. Jak twierdzi jeden z analityków firmy Mobile Insights, nowa oferta Microsoftu nie ma szans na odegranie znaczącej roli na rynku, bowiem mobilni pracownicy różnego rodzaju firm, korzystający z urządzeń naręcznych, nie potrzebują większych urządzeń z klawiaturą.

Inni specjaliści rynkowi twierdzą jednak, że ciągle istnieje rynek dla sub-notebooków, które są idealnym rozwiązaniem dla osób potrzebujących korzystać jedynie z książki adresowej i poczty elektronicznej. Kluczem do sukcesu tego typu urządzeń wciąż pozostaje cena - dodają.

***

Silny debiut Pocket PC

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200