Microsoft zaprezentował narzędzia .NET

VisualStudio.NET, zestaw narzędzi leżący u podstaw nowej inicjatywy producenta Windows, ma pozwolić programistom na szybkie i proste tworzenie serwisów WWW.

Paul Maritz, jeden z dyrektorów Microsoftu, na rozpoczętej wczoraj w Orlando Professional Developers Conference, zaprezentował nowe narzędzia programistyczne, w tym wstępną wersję VisualStudio.NET. Jest to pierwszy produkt, który będzie wprowadzony na rynek w ramach ogłoszonej w zeszłym miesiącu internetowej strategii .NET.

Zdaniem P. Maritza programiści Visual Basica będą w stanie wykorzystywać VisualStudio.NET do szybkiego i łatwego tworzenia serwisów WWW, dzięki funkcjonalności przeciągnij i upuść (drag and drop). Dyrektor dodał też, że Microsoft zamierza przekazać odpowiednim organom standaryzacyjnym "sedno rozwiązań" leżące u podstaw nowych usług przeznaczonych dla różnych jego platform programistycznych. Nie ujawnił jednak więcej szczegółów.

Przedstawiciel Microsoftu podkreślił, że funkcje przeciągnij i upuść zaimplementowane w VisualStudio.NET, które poprzednio określane było nazwą Visual Studio 7, stanową pierwszy krok firmy w próbie "usprawnienia aplikacji WWW na taka skalą, jak to miało miejsce przy rozwoju graficznego interfejsu użytkownika".

Prezentacja VisualStudio.NET była elementem zapowiedzi wprowadzanej na rynek infrastruktury .NET Framework - środowiska programistycznego, wykorzystującego różne języki, pozwalającego na tworzenie i uruchamianie serwisów internetowych. W jego skład wchodzi Common Language Runtime, czyli zestaw nowych usług opartych o Visual Basic, C++ oraz nowy C#, który Microsoft zapowiedział w zeszłym miesiącu.

Nowy zestaw narzędzi ma się pojawić na rynku w przyszłym roku. W pierwszej połowie 2001 r. ma być dostępna jego wersja beta.

Pierwszą wersją systemu Windows, która ma wykorzystywać wybrane technologie .NET ma być Whistler, następca Windows 2000 i Windows Me.

P. Maritz zapowiedział też stworzenie "zmniejszonej" wersji nowego rozwiązania - .NET Compact Framework. Ma ona być przeznaczona do platform naręcznych, w tym handheldów i telefonów komórkowych, i ma pozwolić im na odbieranie internetowych serwisów bazujących na XML.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200