Microsoft zaprezentował Windows XP dla użytkowników indywidualnych

Bill Gates stwierdził, że widzi duże możliwości rozwoju rynku PC zwłaszcza w regionie Europy, gdzie komputery dotarły jedynie do 28-proc. gospodarstw domowych. Jego zdaniem właśnie Windows XP może przyczynić się do zwiększenia tego wskaźnika.

Microsoft zaprezentował swój nowy system operacyjny Windows XP, znany wcześniej jako Whistler. Zawiera on wiele usprawnień, które - zdaniem analityków - przyczynią się do jego popularyzacji zwłaszcza wśród użytkowników indywidualnych. Na rynku ma się pojawić w drugiej połowie br., a być może nawet już w III kw.

Przypomnijmy, że na początku lutego firma zapowiedziała zmianę nazewnictwa nowych wersji Windows i Office. Zamiast stosowanych od kilku lat określeń opartych na datach, jak 95, 98 lub 2000, wprowadzono nazwy Windows XP i Office XP. System Windows XP, określany wcześniej mianem Whistler, jest pierwszym systemem Microsoftu, łączącym elementy kodów Windows 2000 i 9.x, wykorzystywanych w Windows 95/98/Me. Jest to również pierwszy system firmy w wersji 64-bitowej, a przeznaczono go do użytku domowego i w małych firmach.

Zobacz również:

  • Sam Altman triumfalnie wraca do OpenAI
  • Wielkie oczekiwania związane z AI

"To jest bardzo dobre rozwiązanie dla użytkowników indywidualnych" - stwierdził Bob O'Donnell z International Data Corporation (IDC). Analityk zwrócił uwagę na nowe funkcje obsługi muzyki, wideo i funkcjonalność interfejsu, co - jego zdaniem - odegra kluczową rolę w popularyzacji Windows XP wśród użytkowników domowych. Jednocześnie nie przewiduje on szybkiego wykorzystywania tego systemu przez firmy. Dodał, że użytkownicy biznesowi powinni zwrócić uwagę na poprawioną stabilność systemu i wbudowane funkcje zdalnej kontroli. Zwłaszcza ta ostatnia może usprawnić pracę działu pomocy technicznej w firmach.

"Przenosząc Windows 2000 na domowe komputery PC, tworzymy urządzenie mogące pracować 24 godziny na dobę, urządzenie mogące działać jako serwer dla innych peryferyjnych urządzeń w domu" - mówił Bill Gates, podczas zapowiedzi systemu w styczniu br.

Szef Microsoftu, również podczas ostatniej prezentacji, skupił się na domowym rynku PC. Stwierdził, że duże możliwości rozwoju kryją się zwłaszcza w regionie Europy, gdzie komputery PC dotarły jedynie do 28-proc. gospodarstw domowych. Kolejnym regionem ekspansji ma być Azja ze współczynnikiem wynoszącym zaledwie 8%. Gates jest przekonany, że także w USA, gdzie komputery są już w 58-proc. domów, nowy Windows XP pozwoli na zwiększenie tego wskaźnika.

Zdaniem analityków, nowy system może stanowić "dylemat dla działów informatycznych firm". "Z jednej strony oferuje on lepszą stabilność i jest prostszy w użyciu, co może oznaczać mniej pracy dla działu informatyki. Z drugiej jednak strony wcale tak nie musi być" - mówi B. O'Donnell. Dodaje też, że Microsoft wciąż prowadzi politykę promującą Windows 2000 jako najlepsze rozwiązanie w zastosowaniach biznesowych.

Nowy system Microsoftu ma pojawić się w dwóch wersjach: Windows XP Professional i Windows XP Home Edition. Pierwsza wersja ma być przeznaczona do użytku w firmach, druga skierowana będzie na rynek użytkowników indywidualnych. Drugie wersje beta obu odmian systemu w ciągu miesiąca mają trafić do testerów.

***

Microsoft ujawnił plany zmiany nazw Windows i Office

CES: Microsoft prezentuje nowe systemy

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200