Microsoft zapowiedział nowe wersje pakietu Office

Korporacja pracuje nad nowymi pakietami Office (klientami i serwerami) w wersjach do instalowania na komputerach Windows i Mac, jak również dla platform Exchange Server, SharePoint Server i Skype for Business. Premier tych pakietów można się spodziewać w drugiej połowie przyszłego roku, jednak użytkowników czeka w związku z tym pewna niespodzianka.

Office

Chodzi o to iż z usług serwerowych wersji pakietu będą mogli korzystać tylko ci użytkownicy, którzy wykupią pełną licencję subskrypcyjną, uprawniającą ich do korzystania z pomocy technicznej i do pobierania przygotowywanych przez Microsoft na bieżąco, udostępnianych cyklicznie aktualizacji.

Microsoft podał taką wiadomość na trwającej właśnie firmowej konferencji Ignite 2020, nie podając jednak żadnych szczegółów, (takich jak nazwy produktów, ich ceny i opis nowych, wprowadzonych do nich rozwiązań), zapewniając jedynie iż zostaną one podane do publicznej wiadomości w najbliższym czasie.

Zobacz również:

  • Największe problemy sztucznej inteligencji od OpenAI
  • Najlepsze bezpłatne alternatywy dla pakietu Microsoft (Office) 365

Tak więc zamiast obecnego systemu licencjonowania pakietu Ofiice 365, opartego na modelu CAL (Client Access License), klient będzie wtedy wnosić co miesiąc określoną opłatę za dalsze korzystanie z lokalnej platformy Exchange (względnie SharePoint czy Skype for Business).

Zgodnie z tym co podaje Microsoft, następna wersja oprogramowania Exchange Server, oznaczona być może numerem 2021, będzie obsługiwana technicznie przez dwa lata licząc od daty premiery. Będzie również nadal wspierać wdrożenia typu „side-by-side”, jak również operacje migracje ze starszych wersji oprogramowania Exchange (2013, 2016 czy 2019).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200