Microsoft zapowiada nową platformę obsługującą gry wideo

Korporacja zaczęła prace nad nową usługą, informując iż będzie to swego rodzaju „Netflix for games” (Netflix dla gier). Nowa usługa nosi nazwę "Project xCloud" i pozwoli użytkownikom różnych urządzeń – nawet takich, które nie dysponują dużą mocą obliczeniową – uruchamiać na nich nawet najbardziej zaawansowane gry wideo.

Informacje taką podał oficjalnie na początku tego tygodnia sam szef Microsoftu (Satya Nadella). Sam pomysł polega na tym, aby grę nie obsługiwało w stu procentach lokalne urządzenie, ale bardzo silny, zdalny serwer funkcjonujący w chmurze.

Będzie on wysyłał do urządzenia w trybie strumieniowym wszystkie dane zawiadujące daną grą. W konfiguracji takiej grę można uruchamiać na urządzeniach, które z racji niewielkiej mocy obliczeniowej nie mogłyby jej nigdy obsłużyć same.

Zobacz również:

  • Bezpieczeństwo? Oczywiście. Ale nie u mnie...
  • Windows 11 2022 - małe i duże zmiany dla biznesu
  • Usługa Stadia będzie funkcjonować tylko do końca tego roku

Nadella powiedział na konferencji, że jego opinii Microsoft ma w tej dziedzinie przewagę nad konkurencją, ponieważ jest twórcą platformy Xbox. Wydaje się więc wielce prawdopodobne, że Microsoft wprowadzi do usługi "Project xCloud" szereg sprawdzonych już i przetestowanych technologii, na których bazuje platforma Xbox.

Na razie usługa „Project XCloud” znajduje się w fazie rozwoju i jest intensywnie testowana. Satya Nadella zapowiedział, że Microsoft uruchomi publiczne testy usługi w połowie tego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200