Microsoft zapowiada Windows ML - nową platformę maszynowego uczenia

Korporacja z Redmond przykłada bardzo dużą wagę do technologii AI (Artificial Intelligence; sztuczna inteligencja). Tak dużą, że zamierza ją wprowadzić szerzej do swojego flagowe rozwiązania, czyli do oprogramowania Windows. Firma ujawniła, że następny duży update systemu Windows 10 zawierać będzie nową platformę AI noszącą nazwę Windows ML.

Pozwoli ona deweloperom wprowadzać do projektowanych przez nich aplikacji rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję, w tym technologię ML (Machine Learning; maszynowe uczenie). Microsoft twierdzi, że platforma Windows ML zaoszczędzi deweloperom dużo trudu, gdyż nie będą musieli budować rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję od początku, ale będą mogli korzystać z gotowych szablonów AI.

Będą też w stanie testować aplikacje wykorzystujące technologie AI lokalnie na swoich pecetach, zamiast korzystać z usług chmurowych oferujących takie możliwości, na co często zdani obecnie.

Zobacz również:

Wspierane przez oprogramowanie Windows ML modele maszynowego uczenia pracować będą zgodnie z ogólnie akceptowanym, przemysłowym standardem ONNX (Open Neural Network Engine).

Microsoft nie zdecydował jeszcze, czy update systemu Windows 10 zawierający oprogramowanie Windows ML pojawi się w tym roku, czy może dopiero w 2019. Jednak deweloperzy mogą już zacząć testować możliwości platformy Windows ML, gdyż najnowsze oprogramowanie Visual Studio (wersja Preview 15.7) wspiera szereg rozwiązań z grupy maszynowego uczenia, które zostaną do niej wprowadzone.