Microsoft zapłaci RealNetworks prawie 800 milionów dolarów

Firmy Microsoft i RealNetworks ogłosiły, że zawarły we wtorek, 12 października, porozumienie dotyczące trwającego od miesięcy sporu. Firma z Redmond zapłaci niebagatelne 761 milionów dolarów, w zamian za co RealNetworks nie tylko wycofa wszystkie zarzuty, ale dodatkowo pójdzie z Microsoftem na daleko idącą współpracę. Jak by nie było obie korporacje łączy wspólny wróg: Apple.

Sprawa, jak wiele procesów wytoczonych Microsoftowi, dotyczyła działań monopolistycznych. Dzięki zawartej umowie, RealNetworks odstąpi od dalszych roszczeń. Oprócz 460 milionów dolarów wypłaconych przez twórców Windows w ramach odszkodowania, firma Billa Gatesa w ciągu najbliższych 18 miesięcy zainwestuje dodatkowe 301 milionów dolarów, z przeznaczeniem między innymi na rozwój technologii, usług oraz działań marketingowych prowadzonych w ramach współpracy obu firm. Jednocześnie RealNetworks otrzyma dostęp do technologii Windows Media oraz będzie promowane w usługach MSN Games czy Xbox Live Arcade.

W ramach zawartego porozumienia RealNetworks wspólnie z Microsoftem aktywnie wspierać będzie technologię DRM (Digital Rights Management) oraz serwis MSN Search. Przedstawiciele obu firm mają nadzieję, że takie działania pozwolą im skutecznie konkurować z Apple, które dzięki usłudze iTunes praktycznie zmonopolizowało rynek muzyczny w Internecie.

"Rozrywka Cyfrowa jest dopiero w początkowej fazie rozwoju - nasza ugoda będzie nie tylko fundamentem naszej współpracy. Opłaci się nie tylko nam, ale wszystkim ludziom pracującym w przemyśle muzycznym" - powiedział Bill Gates. Matt Rosoff, analityk firmy Directions on Microsoft tak z kolei komentuję fakt zawartej umowy: "MS w zasadzie nie dba o to, czy używacie Windows Media Player. Firmie chodzi głównie o format plików Windows Media [...] Tak naprawdę ich interes kręci się wokół platformy, na jakiej odtwarzana jest muzyka. Oferowanie płatnych serwisów muzycznych to dla Microsoftu sprawa mało istotna." Dlatego też, według Rosoffa, megakorporacja najprawdopodobniej wstrzyma dalsze rozwijanie usługi MSN Music, chociaż raczej jej nie zlikwiduje. Główny nacisk działań promocyjnych nastawiony będzie jednak na promocję serwisu RealNetworks - Rhapsody.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200