Microsoft zamierza znacznie odchudzić aktualizacje systemu Win10

W ubiegłym tygodniu Microsoft poinformował, że od momentu udostępnienia użytkownikom systemu Win 10 1809 - co ma nastąpić pod koniec września tego roku - zamierza znacznie zmniejszyć rozmiar oferowanych użytkownikom comiesięcznych aktualizacji tego systemu.

Nowa strategia będzie dotyczyć również oprogramowania Windows Server. Dlatego kolejne aktualizacje tego systemu będą miały również zdecydowanie mniejszą wielkość, zapewnił w zeszłym tygodniu na firmom blogu Maliha Qureshi, jeden z menedżerów Microsoftu. Ma to w jego opinii znacznie uprościć i przyspieszyć proces wdrażania aktualizacji systemów Win10 i Windows Server.

Przypominamy iż kolejnym, "głównym" wersjom systemów Windows 10 i Windows Server towarzyszyć będą etykiety tworzone zgodnie z przyjętą przez Microsoft zasadą, iż są to cztery cyfry (yymm) informujące użytkownika o tym, kiedy dana aktualizacja została udostępniona. Będzie to więc w tym przypadku etykieta 1809 - (18, bo mamy 2018 rok i 09, bo premierę aktualizacji przewidziano na wrzesień, czyli na dziewiąty miesiąc roku).

Zobacz również:

  • Historia aktualizacji Windowsa 11 - najważniejsze zmiany dla biznesu

Doświadczenie uczy, że Microsoft udostępnia często aktualizacje oprogramowania z pewnym opóźnieniem. Oznacza to, że nawet wtedy gdy kolejna wersja system Win10 dotrze do użytkowników później niż to zapowiadano (np. w tym przypadku w październiku), to i tak zostanie mu przypisana etykieta 1809, a nie 1810.

Biorąc pod uwagę wielkość, udostępniane do tej przez Microsoft aktualizacje systemu Win10 (tzw. quality updates) można było podzielić na trzy grupy: były to aktualizacje pełne, ekspresowe i aktualizacje typu delta. Miesiąc temu Microsoft poinformował klientów, że z dniem 12-go lutego 2019 roku wycofa z oferty aktualizacje typu delta.

Począwszy od momentu udostępnienia użytkownikom systemu Windows 10 1809 (i systemu Windows Server 1809), Microsoft zastąpi aktualizacje pełne i ekspresowe jedną aktualizacją "quality update". Nowe aktualizacje będzie zdecydowanie mniejsze od wcześniejszych, pełnych aktualizacji, znanych również jako aktualizacje skumulowane (w skrócie LCU; Latest Cumulative Update), ale większe od aktualizacji ekspresowych. Będą miały rozmiar mieszczący się w przedziale od 150 do 200 MB.

Nowe aktualizacje będą dostarczane bezpośrednio za pośrednictwem usługi Windows Update, a także pośrednio za pośrednictwem narzędzi Windows Server Update Services (WSUS) i System Center Configuration Manager (SCCM). Będą również publikowane w katalogu Microsoft Update jako pakiet instalatora (plik z rozszerzeniem .msu).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200