Microsoft zakończy w lipcu wsparcie Windowsa 2000, Visty i XP

Użytkownicy Windowsa XP mogą rozszerzyć wsparcie poprzez darmowy upgrade do SP3, użytkownicy Visty - do SP2. Użytkownicy Windowsa 2000 takich szans po 13 lipca nie będą już mieli.

Microsoft oferuje pięć lat wsparcia na swoje produkty i kolejne pięć lat na rozszerzone wsparcie. Ten okres wkrótce minie Windowsowi 2000 (wersja desktop i server) oraz Windowsowi XP SP2. Dzień 13 lipca będzie ostatnim dniem rozszerzonego wsparcia. Przez co najmniej rok od tego momentu na stronach Microsoftu będzie dostępna pomoc online w postaci bazy artykułów, FAQ i narzędzi do rozwiązywania problemów.

Użytkownicy Windowsa 2000 będą musieli migrować do nowszej wersji systemu, lub korzystać z dotychczasowej już bez wsparcia producenta. Microsoft zaleca migrację wersji biurkowej (desktop) do systemu Windows 7, a wersję serwerową do Windows Server 2003, 2008 lub 2008 R2.

Zobacz również:

  • Historia aktualizacji Windowsa 10 - najważniejsze zmiany dla biznesu
  • Microsoft ostrzega - za miesiąc koniec wsparcia dla Exchange 2013

Migracja Windowsa XP SP2 lub starszej wersji do wersji SP3 jest bardzo prosta. Wystarczy użyć wbudowanego w Internet Explorer narzędzia Windows Update. Wiele firm zmienia też Windowsa XP na Windows 7, co oczywiście wiąże się z opłatą.

Po 13 lipca Microsoft przestanie też wspierać Vistę bez zainstalowanych service packów. Wystarczy zainstalować darmowe Service Pack 2, aby nadal mieć wsparcie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200