Microsoft zacznie w tym tygodniu operację przechodzenia na nową przeglądarkę Edge w wersji Chromium

Za dwa dni (czyli 15-go stycznia) standardowa przeglądarka Edge (czyli bazująca na technologii opracowanej swego czasu przez jej projektantów) zakończy na dobre swój żywot. Stanie się tak na pewno w przypadku użytkowników indywidualnych, gdyż użytkownicy biznesowi (a więc firmy) mogą zadecydować o tym czy przejść na nową, czy też pozostać przy starej przeglądarce Edge.

Microsoft realizuje więc swoją zapowiedz złożoną w listopadzie zeszłego roku mówiącą o tym, że kolejne wersje przeglądarki Egde będą używać innego, opracowanego przez Google mechanizmu renderowania stron.

Korporacja potwierdziła ten fakt w opublikowanym w zeszłym tygodniu dokumencie zatytułowanym „Blocker Toolkit to disable automatic delivery of Microsoft Edge (Chromium-based)”. Informuje w nim, że w przeciwieństwie do użytkowników indywidualnych, użytkownicy biznesowi mogą jednak zadecydować, że rezygnują z aktualizacji i pozostają przy standardowej przeglądarce Edge.

Zobacz również:

Microsoft podaje w tym dokumencie, że przeglądarki Edge zainstalowane na komputerach z systemem Windows 10 Home i Pro wersja 1803 (aktualizacja udostępniona w kwietnia 2018 roku.) będą automatycznie aktualizowane do nowej wersji nazywanej wersją Chromium. Chodzi tu o komputery, które posiadają użytkownicy indywidualni. Ich przeglądarki zostaną automatycznie zaktualizowane do wersji Chromium , co będzie można od razu dostrzec, gdyż ma ona nowe logo.

Jeśli jednak jest to komputer biznesowy (czyli taki, który jest dołączony do domeny usługi Active Directory lub Azure Active Directory lub taki, którym zarządza administrator firmowego systemu IT), to zainstalowana w jego pamięci przeglądarka Edge nie musi być koniecznie automatycznie aktualizowana. Aby wybrać taką opcję, należy skorzystać z opracowanego prze Microsoft narzędzia Blocker Toolkit.

Narzędzie Blocker Toolkit zostało opracowane z myślą o tych firmach, które chcą aby ich pracownicy używali starszą wersje przeglądarki. Administrator ma wtedy do dyspozycji skrypt aktywujący to narzędzie, który może uruchamiać lokalnie na każdym komputerze) lub szablon dołączany do ustawień Group, realizujący takie samo zadanie.


TOP 200