Microsoft zachęca do ergonomicznego stylu pracy

Firma rozpoczyna akcję "Bądź ergo-pozytywny!", w ramach której będzie upowszechniać wiedzę na temat ergonomii pracy z komputerem. Jednym z elementów kampanii jest zlecone TNS Polska badanie opinii sprawdzające, jak polscy internauci korzystają z komputera i jaką posiadają wiedzę na temat ergonomii stanowiska pracy.

W ramach akcji Microsoft będzie prowadził działania edukacyjne, informujące o tym, jak w prosty sposób zaaranżować ergo-pozytywne środowisko pracy, jak zniwelować dolegliwości towarzyszące pracy przy komputerze takie jak bóle pleców, szyi, nadgarstków i jak dobrać odpowiadające nam produkty.

Akcji "Bądź ergo-pozytywny!" towarzyszy badanie przeprowadzone na zlecenie Microsoft przez TNS Polska. Jego wyniki pokazują, że 21% użytkowników Internetu spędza przed komputerem więcej niż 6 godzin dziennie, 37% respondentów 3-5 godzin, a 36% badanych 1-2 godzin. Badanie pokazało, że trzech na czterech internautów korzysta z laptopa i komputera stacjonarnego. Jednak laptop zdecydowanie częściej wykorzystywany jest do celów prywatnych (67%), a komputer stacjonarny do celów zawodowych (45%). 13% badanych zadeklarowało korzystanie z tabletu.

Zobacz również:

  • Ważna informacja dla użytkowników systemu Windows 8.1
  • Apple wraca do pracy hybrydowej - pracownicy niezadowoleni

Ankietowani nie utożsamiają komfortu pracy z ergonomią. Większość badanych - aż 72% - uznała, że klawiatura ma wpływ na komfort pracy, podobnie zresztą mysz, którą wskazało 66% internautów. Jednak tylko co piąta osoba stwierdziła, że czynnikami wpływającymi na zdrowy tryb pracy przy komputerze jest sposób w jaki te urządzenia zostały zaprojektowane. Ponadto jedynie 3% respondentów określiło swoje klawiatury jako ergonomiczne.

"Praca biurowa jest wykonywa zazwyczaj w wymuszonej pozycji, obciążającej kręgosłup i stawy, przez co sprzyja dolegliwościom układu ruchu. Mało osób wie, że to właśnie długoletnia praca w wymuszonej, niewygodnej pozycji, także przed komputerem, jest jedna z najczęstszych przyczyn przeciążenia układu ruchu. Dopiero w dalszej kolejności są to prace powtarzalne i dźwiganie ciężarów. To dlatego tak ważne jest, by pomyśleć jak zaaranżować swoje stanowisko pracy. Dobierając właściwą dla siebie klawiaturę i mysz możemy skutecznie zniwelować bóle nadgarstków, nie mówiąc o zwiększeniu komfortu pracy"- mówi ekspert w dziedzinie ergonomii, dr Tomasz Tokarski z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego.

Badania Microsoft potwierdzają, że źle stworzone stanowisko pracy z komputerem niesie za sobą wiele dolegliwości. Najwięcej respondentów wskazało na zmęczenie oczu (79%). Co czwartego respondenta bolą nadgarstki, a połowa badanych skarży się na bóle pleców - 52% oraz bóle szyi - 46%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200