Microsoft zaangażuje się w rozwój platformy BlackBerry

Koncern z Redmond zamierza inwestować w rozwój systemu operacyjnego i funkcjonalności terminali BlackBerry. Firma Research In Motion będzie drugim po Nokii producentem telefonów komórkowych, które będą standardowo oferowane wraz z rozwijanymi przez Microsoft usługami z zakresu wyszukiwania informacji oraz nawigacji.

Wedle zapowiedzi na mocy zawartego pod koniec kwietnia porozumienia na wszystkich nowych urządzeniach BlackBerry standardowo instalowana będzie m.in. wyszukiwarka Bing. Wyszukiwarka Microsoftu oraz oferowane przez amerykański koncern rozwiązania z zakresu lokalizacji i nawigacji będą domyślnie zainstalowane m.in. na tablecie PlayBook oraz zapowiedzianym niedawno terminali BlackBerry Bold 9900. Zdaniem analityków współpraca obu firm jest wymierzona przede wszystkim przeciwko firmie Google. Do tej pory na większości terminali BlackBerry standardowo instalowana była wyszukiwarka Google wraz z oprogramowaniem Google Maps. Zawarta umowa zakłada również m.in. zacieśnienie współpracy w warstwie systemu operacyjnego i aplikacji mobilnych dla terminali BlackBerry. Według zapowiedzi w niedalekiej przyszłości rozwiązania firmy Microsoft zostaną zintegrowane z niektórymi funkcjami systemu operacyjnego BlackBerry. Niewykluczone, że w pierwszej kolejności zapowiadana integracja z rozwiązaniami Microsoft dotyczyć będzie m.in. komunikatora BlackBerry Messenger.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że pierwsze urządzenia wykorzystujące oprogramowanie będące efektem współpracy firm Research In Motion i Microsoft mogą trafić na rynek jeszcze pod koniec 2011 roku. Współpraca ma dotyczyć również m.in. obustronnej promocji wyszukiwarki Bing i terminali BlackBerry. Jednocześnie przedstawiciele firmy Research In Motion zapewniają, że użytkownicy urządzeń będą mogli swobodnie korzystać z usług innych firm. Zacieśnienie współpracy z firmą Research In Motion oznacza, że Microsoft może znacznie rozszerzyć bazę użytkowników mobilnych usług wyszukiwania. Pod koniec 2010 roku udziały rynkowe kanadyjskiego koncernu analitycy firmy Nielsen oszacowali na ok. 15 proc. Środowisko BlackBerry jest więc trzecim, zaraz po systemach Symbian (udział na poziomie 38 proc.) i Google Android (23 proc.), najpopularniejszym mobilnym systemem operacyjnym.

Zobacz również:

Deklaracje przedstawicieli kierownictwa koncernu Microsoft wywołały falę spekulacji dotyczących m.in. finansowych warunków porozumienia. Mówi się, że władze koncernu z Redmond zobowiązały się zainwestować w rozwój terminali BlackBerry nawet kilka miliardów dolarów. Warto dodać, że z nieoficjalnych informacji wynika, że nawiązanie porozumienia z firmą Nokia kosztowało Microsoft przynajmniej miliard dolarów. Jednocześnie Microsoft ma płacić fińskiemu partnerowi m.in. za możliwość wykorzystywania chronionych prawnie rozwiązań technicznych. Z tego tytułu Nokia na przestrzeni kolejnych lat ma otrzymywać środki liczone w miliardach dolarów. Warto również nadmienić, że na początku 2010 roku rynek obiegła fala spekulacji na temat rzekomej współpracy firmy Microsoft z koncernem Apple. Mówiło się m.in., że wyszukiwarka Bing będzie standardowo instalowana na terminalach iPad. Do tej pory do zawarcia takiego porozumienia nie doszło.


TOP 200