Microsoft: za 4 lata Windows Mobile na 40% telefonów

Plany koncernu z Redmond zakładają, że w 2012 roku udział Windows Mobile w rynku mobilnych systemów operacyjnych wzrośnie z ok. 13% do 40%. System ten jest obecnie drugim, po Symbianie, najpopularniejszym systemem operacyjnnym dla urządzeń przenośnych.

Zdaniem analityków tak znaczne zwiększenie udziału Windows Mobile w rynku systemów operacyjnych na urządzeń przenośnych jest planem ambitnym, ale nie niemożliwym. Z oficjalnych informacji wynika, że w roku rozliczeniowym 2006 Microsoft sprzedał ok. 11 mln licencji na system Windows Mobile. Przedstawiciele koncernu prognozują, że w kończącym się 30 czerwca roku rozliczeniowym 2008 liczba ta wyniesie nawet 20 mln.

Jednocześnie eksperci podkreślają relatywnie niski udział Microsoftu w tym segmencie rynku. Firma analityczna Canalys szacuje, że w zeszłym roku na świecie sprzedano ok. 118 mln urządzeń typu smartphone. Zdecydowana większość, bo prawie 80 mln (67%) z nich pracowało pod kontrolą systemu operacyjnego Symbian. Na drugim miejscu, z liczbą 15 mln (13%) terminali uplasował się Windows Mobile. Trzecią lokatę zajął system operacyjny BlackBerry (10%). W skali światowej największym producentem telefonów z mobilnym systemem Microsoftu jest firma HTC.

Zobacz również:

Aby zrealizować swoje plany koncern z Redmond musi stawić czoła konkurencji m.in. w postaci rozwiązań firm Symbian, Apple, RIM oraz coraz popularniejszym otwartym systemom takim jak Google Android.

Więcej na temat systemów mobilnych:

Walka o komórki

2013: co piąta komórka z Linuksem

9 czerwca nadejdzie iPhone 3G

Google wchodzi na rynek urządzeń mobilnych


TOP 200