Microsoft wypuszcza CE.Net

Microsoft udostępnił nową wersję systemu operacyjnego Windows CE i przedstawił zestaw przyszłych technologii home networking o nazwie "Mira".

Microsoft udostępnił nową wersję systemu operacyjnego Windows CE i przedstawił zestaw przyszłych technologii home networking o nazwie "Mira".

Windows CE.Net, następcę Windows CE.3.0, udostępniono podczas Consumer Electronics Show w Las Vegas.

Nowy system operacyjny obsługuje Bluetooth, technologie połączeń bezprzewodowych standardu 802.11x oraz został zaprojektowany dla urządzeń od komputerów naręcznych po kasy sklepowe.

Firma udostępniła także szersze informacje na temat zestawu "Mira", mającego umożliwić użytkownikom m.in. odłączenie płaskiego monitora dotykowego od PC i użycie go do dostępu do tego PC zdalnie - w promieniu 50 m. Taki specjalny monitor będzie komunikował się z PC według specyfikacji 802.11x. Urządzenia wyposażone w zestawy Mira, m.in. z firmy VievSonic, mają pojawić się w IV kw. br.

Windows CE.Net zawiera platformę programistyczną .Net Compact Framework, pozwalającą na budowanie aplikacji mogących uzyskiwać dostęp przez Internet do tzw. usług webowych na innych komputerach. Zaletą nowego systemu operacyjnego jest zdolność używania XML, co pozwala na łatwe współdzielenie danych.

Microsoft zredukował podstawowe moduły systemu do 210 kB - w porównaniu z 400 kB wymaganymi przez Windows CE 3.0 - co oznacza, że może on pracować na urządzeniach wyposażonych w mniejszą pamięć. Windows CE.Net może pracować na różnych platformach procesorowych - od x86, poprzez SrongARM Intela po architekturę XScale, a także z procesorami Hitachi i innych dostawców. CE.Net wykorzystuje także Internet Explorer 5.5 oraz Windows Media 8.

Producenci urządzeń, m.in. Motorola, Hitachi i Casio Computer, zapowiedzieli wykorzystanie nowego systemu w opracowywanych produktach.

Windows CE.Net wraz z Platform Builder jest dostępny w cenie (promocyjnej) 995 USD. Windows CE.Net Emulation Edition jest dostępny bezpłatnie - można sprowadzić go z witryny webowej Microsoftu.


TOP 200