Microsoft wydaje walkę szkodliwemu oprogramowaniu WannaCrypt

Korporacja zdecydowała się na bezprecedensowy krok. Zapowiedziała w piątek 14. maja, że udostępni użytkownikom komputerów pracujących pod kontrolą nie wspieranych już wersji systemu Windows pakiety bezpieczeństwa, które ochronią ich przed atakami szkodliwego oprogramowania WannaCrypt (ransomware), które od kilku dni zalewa świat unieruchamiając wiele systemów IT.

Są to pakiety bezpieczeństwa przeznaczone dla komputerów pracujących pod kontrolą systemów operacyjnych Windows XP, Windows 8 i Windows Server 2003. Wszystkie systemy nie są już wspierane: Windows XP od kwietnia 2014 roku, Windows 8 od połowy 2016 roku oraz Windows Server od połowy 2015 roku.

Przykład systemu Windows XP jest szczególny. Nigdy wcześniej Microsoft nie zdecydował się udostępnić pakietu bezpieczeństwa dla systemu operacyjnego, które nie jest wspierany od trzech lat.

Zobacz również:

Microsoft nie musiał tych pakietów pisać od nowy. Opracował je bowiem wcześniej i udostępnił w marcu tego roku niektórym użytkownikom korporacyjnym w ramach programu pay-for-patches (dedykowanego dla użytkowników nie wspieranych już systemów operacyjnych) noszącego nazwę "Custom Support". Teraz w obliczu masowych ataków przeprowadzanych przez ransomware WannaCrypt pakiety te zostaną udostępnione wszystkim użytkownikom komputerów pracujących pod kontrolą tych systemów.

Na razie nie wiadomo jak Microsoft będzie udostępniać pakiety. Może je oferować poprzez dołączenie ich do standardowej usługi Windows Update albo nie robić tego i poinformować użytkowników, że mogą je pobierać ręcznie z firmowego zasobu Update Catalog.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200