Microsoft wyda miliard dolarów na patenty koncernu AOL

Na mocy zawartej umowy Microsoft zyska dostęp do technologii chronionych ponad tysiącem patentów. Większość z nich stanie się własnością koncernu z Redmond. Wartość transakcji sięga miliarda dolarów.

Z ujawnionych informacji wynika, że Microsoft zwyciężył w przetargu na sprzedaż ok. 800 patentów i wniosków patentowych firmy AOL. Obie firmy połączy także wzajemna umowa licencyjna. Na jej mocy Microsoft będzie licencjonował prawa do patentów pozostających własnością koncernu AOL. Najprawdopodobniej chodzi tu o prawa do kluczowych rozwiązań wykorzystywanych przez wyszukiwarki internetowe oraz systemy reklam online. Niewyłączna umowa licencyjna gwarantuje również firmie AOL prawo do wykorzystywania technologii objętych odsprzedanymi patentami.

Zdaniem analityków transakcja, która ma zostać sfinalizowana do końca roku, jest wyrazem dążenia do zabezpieczenia własnych interesów przed ewentualnymi pozwami sądowymi o bezprawne wykorzystanie chronionych prawnie rozwiązań technicznych. Pozyskanie praw do technologii chronionych ponad tysiącem patentów pozwoli również na umocnienie pozycji koncernu Microsoft na rynku usług internetowych. Warto wspomnieć, że karę za zerwanie wstępnego porozumienia ustalono na poziomie rzędu 210 mln USD. Z nieoficjalnych informacji wynika, że o zakup patentów firmy AOL starały się również firmy Google i Facebook.

Zobacz również:

  • Ważna informacja dla użytkowników systemu Windows 8.1

Władze firmy AOL zapowiadają, że środki pozyskane ze sprzedaży patentów zostaną przeznaczone m.in. na finansowanie bieżącej działalności oraz wypłatę dywidendy dla udziałowców. Część środków będzie najpewniej przeznaczona do pokrycia kosztów reorganizacji. Amerykański koncern internetowy notuje bowiem systematyczny spadek obrotów i rentowności. Tylko w zeszłym roku obroty AOL spadły o niecałe 10 proc. Łączne wpływy koncernu za 2011 rok wyniosły 2,2 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200