Microsoft wycofuje asystenta głosowego Cortana z Windows 10/11

Gigant z Redmond zaniecha rozwoju asystenta głosowego na systemy operacyjne Windows 10 oraz Windows 11.

Cortana swego czasu była flagowym projektem firmy Microsoft. Autorski asystent głosowy miał konkurować z Asystentem Google, Siri oraz Alexą. Ostatnimi czasy jasne stało się, że Cortana nie jest już priorytetem dla Microsoftu, który aktualnie skupia się na rozwoju generatywnej AI i wprowadzania na rynek kolejnych wersji rozwiązania Bing Chat.

Microsoft Cortana przechodzi na emeryturę
Źródło: microsoft.com

Microsoft Cortana przechodzi na emeryturę

Źródło: microsoft.com

W nowym dokumencie pomocy technicznej firma Microsoft przekazała, że nie będzie już wspierać Cortany w systemie operacyjnym Windows jako samodzielnej aplikacji. Zmiany obowiązywać będą od końca 2023 roku.

Zobacz również:

  • OneNote będzie mógł czytać notatki pisane odręcznie
  • Większość z nas jeszcze nie potrzebuje komputerów z AI
  • Windows 10 i 11 z nietypowym błędem dot. stref czasowych

Cortana to klasyczny asystent głosowy. Rozwiązanie zadebiutowało w 2014 roku na systemach Windows oraz Windows Phone. Do 2019 roku rozwiązanie rozwijane było jako samodzielny asystent głosowy. Od kilku lat Cortana jest dodatkiem do aplikacji biurowych z pakietu Microsoft 365, a także samodzielną aplikacja dla systemów Windows 10 oraz Windows 11.

Wraz z pojawieniem się Bing Chat i dostępem do czatu głosowego w Windows 11 rola Cortany została drastycznie ograniczona.

Microsoft zlikwiduje wsparcie dla Cortany w systemach Windows 10 i Windows 11 jeszcze w tym roku, ale nie podano konkretnej daty.

Według giganta z Redmond wszystkie funkcjonalności Cortany zostaną przejęte przez Bing Chat.

Informacja o wygaszeniu Cortany dla Windows 10 oraz Windows 11 pojawiła się zaledwie tydzień po prezemierze nowego asystenta AI opartego na technologii ChatGPT dla systemu operacyjnego Microsoft Windows 11 - Windows Copilot.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200