Microsoft wstrzymuje pisanie - zaczyna sprzątanie

Po blisko 25 latach tworzenia kodów programowych Microsoft zdecydował się zawiesić na pewien czas prace związane z tworzeniem nowych kodów i wykorzystać przerwę na "odkurzanie półek".

Po blisko 25 latach tworzenia kodów programowych Microsoft zdecydował się zawiesić na pewien czas prace związane z tworzeniem nowych kodów i wykorzystać przerwę na "odkurzanie półek".

Firma zarządziła chwilową przerwę w pracach projektowych i skierowała projektantów do przeglądania dotychczas napisanych programów pod kątem luk i błędów stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Zobacz również:

  • Windows vs macOS - jak są wspierane najpopularniejsze systemy
  • Sprzedaż infrastruktury chmurowej stale wzrasta
  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia

Przedmiotem tej akcji porządkowej jest cała gama produktów Microsoftu - od systemów operacyjnych, desktopów do najnowszych narzędzi platformy .Net. Każdy z oddziałów Microsoftu ma wstrzymać tworzenie nowych kodów programowych na około miesiąc.

I tak w zespole projektowym tworzącym kolejną wersję Windows zarządzono przerwę w pracach, podczas której ma być przeglądnięty dokładnie kod źródłowy Windows. Obejmuje to przeglądanie i audyt systemu operacyjnego, jak również tzw. oczyszczanie kodu. Podobna akcja już trwa w zespole tworzącym oprogramowania Office, jak również wśród projektantów oprogramowania platformy .Net. Działania takie mają też objąć w kolejnych miesiącach pozostałe oddziały firmy.

Akcja "sprzątania" jest częścią szeroko zakrojonego przedsięwzięcia pod nazwą Trustworthy Computing Initiative, które ma uczynić oprogramowanie Microsoftu bardziej bezpiecznym i pewnym. Jednak wielu analityków wyraża obawę, że choć intencja jest słuszna i pożyteczna, to moratorium na tworzenie nowego kodu wpłynie niekorzystnie na harmonogram prac rozwojowych Microsoftu i to w zakresie zarówno nowych produktów, jak i Service Pack dla już istniejących. W tym kontekście wymienia się pierwszy większy Service Pack dla Windows XP, który ma zawierać szereg uaktualnień, łatek i korekt błędów. Microsoft zazwyczaj wydawał pierwszy Service Pack po około półrocznym okresie od wprowadzenia produktu na rynek. Wynika z tego, że Windows XP Service Pack 1 powinien pojawić się w kwietniu.

Akcja czyszczenia kodów ma związek z szeregiem incydentów w dziedzinie bezpieczeństwa, związanych z oprogramowaniem Microsoftu. Firmy i organizacje eksploatujące Internet Information Server były w ubiegłych latach przedmiotem częstych ataków ze strony różnego rodzaju wormów (Code Red) czy hakerów, a użytkownicy systemów Windows "mieli przyjemność" zapoznać się m.in. z wormem Nimda we wrześniu ubiegłego roku. Według badań przeprowadzonych przez Giga Information Group produkty Microsoftu są głównym celem ataków hakerów i twórców wirusów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200