Microsoft wprowadzi do Windows technologie biometryczne

Oprogramowanie, kupione przez producenta Windows, ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa przyszłych wersji jego systemu operacyjnego.

Microsoft kupił licencję na technologię biometryczną od prywatnej firmy I/O Software. Obie firmy podejmą również współpracę nad zintegrowaniem tego rozwiązania z przyszłymi wersjami systemu Windows. Szczegóły dotyczące porozumienia nie zostały ujawnione.

Technologia Biometric API wraz pakietem SecureSuite, służącym do autentykacji, pozwoli na zastosowanie w Windows nowych metod identyfikacji użytkownika, bazujących na cechach fizycznych, takich jak odciski palców, głos czy tęczówka oka. Metody te będą stanowić alternatywę dla obecnie stosowanych systemów identyfikacji bazujących na hasłach wprowadzanych z klawiatury. Mają być także stosowane w połączeniu z obecnym w Windows mechanizmem bezpieczeństwa Kerberos.

Dotychczas I/O Software oferowała swoje rozwiązania niezależnie, które jako dodatkowe komponenty systemu Microsoftu należało instalować osobno. Porozumienie z producentem Windows pozwoli na ich całkowitą integrację z systemem. Firmy zamierzają również nawiązać współpracę z producentami specjalistycznego sprzętu (skanery) niezbędnego do wykorzystywania technologii biometrycznych.

Microsoft, choć zapowiedział wprowadzenie nowych technologii do przyszłych wersji swojego systemu operacyjnego, nie ujawnił jednak terminu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200