Microsoft wprowadza nowy system opłat licencyjnych

Będzie się on opierał na opłatach ustalanych w zależności od ilości procesorów serwera. Dotychczas obowiązywał system opłat ze względu na liczbę użytkowników.

Microsoft zapowiedział zmianę modelu sprzedaży licencji oprogramowania dla serwerów. Zostanie on wprowadzony wraz z nowymi wersjami serwerów z rodziny Back Office, nie obejmie jednak Exchange Server 2000. W sierpniu br. pojawią się na rynku SQL Server 2000 i Exchange Server 2000, a pozostałe serwery BackOffice jesienią tego roku.

Nowy model licencyjny będzie opierał się na opłatach ustalanych w zależności od ilości procesorów serwera. Dotychczas obowiązywał system opłat ze względu na liczbę użytkowników danego programu. Przykładowo testowany obecnie SQL Server 2000 kosztować będzie w standardowej wersji ok. 5 tys. USD za każdy procesor, a w wersji zaawansowanej - ok. 20 tys. USD.

Przedstawiciele Microsoftu zapewniają jednak, że można będzie go nabyć również na dotychczasowych zasadach. Wersja podstawowa z licencją dla 5 użytkowników ma kosztować 1489 USD, a wersja zaawansowana z licencją dla 25 użytkowników - 11099 USD. "Ceny w Polsce i USA nie powinny się różnić" - zapewnia Michał Gołębiewski z polskiego oddziału Microsoft.

Na podobnych zasadach będą sprzedawane także produkty z rodziny DNA 2000, w tym przygotowywany Commerce Server 2000, BizTalk Server 2000 i Application Center 2000.

Według Microsoftu, dotychczasowy system licencyjny nie sprawdza się w przypadku aplikacji i środowisk internetowych. "Zmiana sposobu sprzedaży nie ma mieć większego znaczenia dla małych i średnich firm" - dodają.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200