Microsoft wprowadza nowy język low-code - Power Fx

Microsoft Power Fx umożliwi użytkownikom konfigurowanie przepływów pracy i procesów zarządzania danymi przy użyciu tej samej składni logicznej, co w programie Microsoft Excel.

Power Fx pozwoli na tworzenie lepszych przepływów pracy / Fot. Alvaro Reyes, Unsplash.com

Power Fx pozwoli na tworzenie lepszych przepływów pracy / Fot. Alvaro Reyes, Unsplash.com

Firma zaprezentowała Power Fx na niedawnej konferencji Ignite 2021, kiedy omawiała dalsze etapy rozwoju swojej platformy low-code.

Sprawdź: Webex

Zobacz również:

  • Niewiele projektów open source jest aktywnie utrzymywanych
  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze narzędzia CMS?
  • Sam Altman triumfalnie wraca do OpenAI

W porównaniu do platform low-code Amazona i Google, środowisko Microsoft Power Platform wydaje się najbardziej rozbudowane. Oferuje szeroki zakres możliwości, dzięki którym tzw. programiści obywatelscy mogą tworzyć zautomatyzowane rozwiązania IT, które zwiększają produktywność w pracy. Do tego nie muszą angażować programistów - wystarczy im de facto podstawowa znajomość programowania. Jeśli poświęcimy nieco czasu na lekturę materiałów edukacyjnych Microsoftu i dostępnych kursów online, bez problemu opanujemy obsługę Power Platform.

Power Fx - jeśli używaliśmy Excela, poczujemy się jak w domu

Każdy, kto korzystał z programu Microsoft Excel i zna format formuł do tworzenia wyświetlanych danych i treści, może w miarę łatwo opracowywać rozwiązania w Power Fx. Nowy język low-code opiera się bowiem na logice Excela i podobnym "języku formuł".

Dla firm: Google Tłumacz

Kilka cech Power Fx, o których opowiadał Microsoft w trakcie eventu:

  • Język o otwartym kodzie źródłowym, który będzie dostępny dla społeczności na GitHub. Dodajmy, że Microsoft jest właścicielem GitHuba.
  • Ponieważ Power Fx opiera się na formułach Excela, opanowanie obsługi nowego rozwiązania nie powinno stanowić problemu dla większości użytkowników biznesowych.
  • Platform Power Apps już teraz wykorzystuje Power Fx jako podstawę do tworzenia rozwiązań low-code. Wkrótce nowy język zostanie udostępniony dla innych usług Power Platform, takich jak Dataverse, Power Automate oraz Virtual Agents.

Microsoft przekonuje, że rozwiązania no-code są bardzo przydatne, jednak low-code okazują się bardziej wartościowe, ponieważ możemy do nich dodawać kolejne warstwy i funkcje. To pozwala na tworzenie prawdziwie spersonalizowanych rozwiązań, dopasowanych do potrzeb danej organizacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200