Microsoft wprowadza na rynek Pocket PC

Analitycy twierdzą, że urządzenia te nie zagrożą jednak pozycji rynkowej komputerów naręcznych pracujących pod kontrolą Palm OS.

Microsoft we współpracy z Casio, Compaqiem i Hewlett-Packardem wprowadza na amerykański rynek komputery z serii Pocket PC, naręczne urządzenia bez klawiatury.

Komputery te, znane dawniej pod nazwą Palm-size PC, wykorzystują nową wersję systemu Microsoftu. Firma zrezygnowała jednak z promowania nazwy Windows CE, ponieważ system ten cieszył się bardzo słabą popularnością wśród użytkowników komputerów naręcznych. Z szacunków analityków wynikało, że jego udział w tym wartym wiele miliardów dolarów rynku wynosił zaledwie 10%, podczas gdy konkurencyjnego systemu Palm OS - prawie 80%.

Analitycy również nowym Pocket PC nie dają dużej szansy na zdobycie znacznego udziału w rynku i to niezależnie od tego, jak bardzo dobrze będą zrobione i proste w użyciu te urządzenia. Ich zdaniem, wystarczającym powodem do tego są problemy, które pojawiały się w poprzednich generacjach urządzeń pracujących pod kontrolą Windows CE.

Niemniej specjaliści, którzy testowali pierwsze komercyjne egzemplarze Pocket PC, byli pod wrażeniem. Analityk z Gartner Group stwierdził, że nowy system Microsoftu w Pocket PC jest "odpowiedni", podczas gdy jego zdaniem poprzednie wersje były zbyt "wyszukane". Uważa on też, że urządzenie to może stać się "narzędziem dla firm", jednak na pewno nie jest to "zabójca Palma".

Analityk z Meta Group również potwierdził, że Pocket PC na pewno nie zagrozi pozycji urządzeń Palm, ale uratuje słabą pozycję Windows CE.

***

CeBIT: Microsoft ujawnia szczegóły dotyczące Pocket PC

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200